Trwa walka o dopięcie tegorocznego budżetu francuskiego ministerstwa obrony. Głównym przeciwnikiem w tych zmaganiach jest resort finansów, który występuje z niekonwencjonalnymi propozycjami.

Ministerstwo obrony otrzymało na 2018 rok 34,2 miliarda euro. Z tej kwoty szacunkowo 1,37 miliarda euro planowano przeznaczyć na finansowanie licznych misji zagranicznych. Według pierwotnych założeń resort obrony miał przeznaczyć na ten cel 650 milionów euro, a brakująca kwotę zapewniłyby inne resorty i pożyczka z ministerstwa finansów w wysokości 140 milionów euro.

Dość niespodziewanie resort finansów oświadczył jednak, że ministerstwo obrony powinno „zmobilizować” inne środki na finansowanie misji zagranicznych. Sugerowany udział pożyczek wzrósł do 250 milionów euro.

Wywołało to lawinę zdarzeń, pokazujących nie najlepszy stan finansów francuskich sił zbrojnych. Minister obrony Florence Parly oficjalnie poszukuje 404 milionów euro na dopięcie budżetu. Jednak według raportu deputowanego François Cornut-Gentille’a dla parlamentarnej komisji finansów ministerstwu obrony może zabraknąć w tym roku nawet 800 milionów dolarów. Oprócz misji poważnym obciążeniem są obchody stulecia zakończenia pierwszej wojny światowej.

Poszukiwanie brakujących funduszy może poważnie uderzyć w programy modernizacyjne. Kwotę 155 milionów euro prawdopodobnie uda się zaoszczędzić dzięki mniejszym niż pierwotnie zakładano wydatkom płacowym. Jest to jednak związane z masowym odchodzeniem ze służby podoficerów, co samo w sobie jest fatalną wiadomością.

Minister Parly ma czas na zakończenie negocjacji z resortem finansów do 31 grudnia tego roku. W tle toczy się także walka o wzrost przyszłorocznego budżetu obronnego o pięć procent do kwoty 35,9 miliarda euro. Być może głos w sprawie zabierze prezydent Emmanuel Macron podczas zapowiedzianej na 14 listopada wizycie na pokładzie lotniskowca Charles de Gaulle.

Zobacz też: Plany powszechnej służby wojskowej we Francji

(lemonde.fr)

Ibex73, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International