Jane’s Defence Weekly podaje, że francuskie wojska lotnicze przeprowadziły 21 sierpnia nalot na bojowników samozwańczego Państwa Islamskiego przy użyciu pocisków manewrujących MBDA SCALP-EG. Zaatakowane cele (warsztaty obsługujące ciężki sprzęt) znajdowały się na terytorium Syrii, w prowincji Ar-Rakka w północno-wschodniej części kraju.

W nalocie wzięły udział cztery myśliwce wielozadaniowe Rafale, cztery myśliwce Mirage 2000D i samolot patrolowy francuskiej marynarki Breguet Atlantique 2. Francuskie ministerstwo obrony opublikowało zdjęcia, na których widać cztery Rafale’e, z których każdy ma podwieszone dwa SCALP-y, i cztery Mirage’e przenoszące po jednym pocisku. Rafale’e stacjonują w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Mirage’e zaś – w Jordanii.

Według Francuzów „około dziesięciu” pocisków uderzyło w wyznaczone cele i zniszczyło je. Według Jane’s z kolei odpalono jedenaście z dwunastu pocisków; jeden SCALP-EG zepsuł się przed odpaleniem i przenoszący go myśliwiec wrócił z pociskiem do bazy.

SCALP-EG to francuski wariant pocisku manewrującego Storm Shadow. Kilka miesięcy temu RAF użył Storm Shadowów do ataku na islamistów na terenie Iraku.

(janes.com; fot. Łukasz Golowanow, Konflikty.pl)

Łukasz Golowanow, Konflikty.pl