3 grudnia podpisano kontrakt między francuskim Głównym Departamentem Uzbrojenia (DGA) a koncernem zbrojeniowym MBDA na zakup najnowszych systemów przeciwpancernych. Umowa warta 500 milionów euro dotyczy łącznie 400 systemów rakietowych i 2850 pocisków.

Zakupione uzbrojenie przeciwpancerne to średniego zasięgu rakiety MMP (Missile Moyenne Portée) zaprojektowane specjalnie na potrzeby francuskiej armii przez koncern MBDA, który rozpoczął badania w roku 2009. Systemy rakietowe znajdą się na wyposażeniu wojsk lądowych i jednostek specjalnych, zastępując używane dotychczas FGM-148 Javelin amerykańskiej produkcji. Pierwsza partia zamówionych rakiet ma trafić do Francuskich Sił Zbrojnych w latach 2014–2019. Dzięki podpisanemu kontraktowi koncern MBDA otworzy nowe miejsca pracy dla 1500 pracowników.

System rakietowy MMP zaprojektowano z myślą o wyzwaniach współczesnego i przyszłego pola walki. Pociski są w stanie skutecznie przebić najnowszy pancerz reaktywny z odległości około 4000 metrów od celu. Ważący 15 kilogramów zestaw może być zarówno zamontowany na przystosowanym do tego pojeździe, jak i obsługiwany z poziomu piechura. Sama platforma przeciwpancerna zawiera między innymi laserowy celownik, GPS, kompas magnetyczny, noktowizor czy system naprowadzania na cel.

(defensenews.com)

USMC / SGT MAURICIO CAMPINO