Francuski Generalny Dyrektoriat Uzbrojenia, czyli instytucja odpowiedzialna za wojskowe zakupy poinformowała, że będzie kontynuowała inwestycje w arsenał jądrowy. Główne zadania stojące przed dyrektoriatem to rozwój rakiety balistycznej odpalanej z okrętów podwodnych M51 i opracowanie następcy dla pocisku powietrze–ziemia ASMP-A, który będzie użytkowany do połowy czwartej dekady tego wieku.

Jeśli chodzi o pocisk, który przenosić będą samoloty Rafale, prace nad nim prowadzi koncern MBDA przy wsparciu Narodowego Biura Badawczo-Rozwojowego Aeronautyki. Natomiast w sprawie M51 prowadzone jest dochodzenie, które ma wyjaśnić przyczyny nieudanego testu napędzanej na paliwo stale rakiety, który przeprowadzono jeszcze w ubiegłym roku. Z powodu usterki rakieta została zniszczona w dwudziestej sekundzie lotu. Jako prawdopodobną przyczynę wskazuje się nieprawidłowości w systemie kontroli jakości w fabrykach zaangażowanych w produkcję pocisku.

(IHS Jane’s International Defence Review; na zdjęciu samolot uderzeniowy Mirage 200N, fot. Łukasz Golowanow, konflikty.pl)