Francis Bordachar, emerytowany pułkownik francuskich sił zbrojnych pełniący obecnie funkcję doradcy do spraw wojskowych w MBDA, poinformował, że koncern celuje w rynki bliskowschodnie i tam zamierza sprzedawać przeciwpancerne pociski kierowane Missile Moyenne Portée (na zdjęciu po lewej). Francuskie siły zbrojne dysponują nimi od października 2017 roku.

Pocisk MMP trafił na uzbrojenie jednostek krajowych i francuskich żołnierzy pełniących służbę na kontynencie afrykańskim: w Mali i Libii. Ponadto podpisano już jeden kontrakt zagraniczny z państwem z Bliskiego Wschodu. Co prawda tożsamości klienta nie ujawniono, ale ostatnie kontakty między obu państwami w dziedzinie przemysłu obronnego wskazują, że może nim być Katar. Wystarczy przypomnieć, że 6 grudnia 2017 roku prezydent Emmanuel Macron i emir Tamim ibn Hamad Al-Sani podpisali list intencyjny dotyczący zakupu 490 transporterów opancerzonych w układzie 8 × 8 VBCI 2 (Véhicule Blindé de Combat d’Infanterie).

Trzy miesiące później Nexter zaprezentował pojazdy w konfiguracji dla katarskich sił zbrojnych. Jedna z wersji – Al-Wadżba – obok wieży T40CT z armatą automatyczną CTAI kalibru 40 milimetrów ma wyrzutnie MMP. Negocjacje w sprawie pozyskania MMP miały rozpocząć się grudniu. Doha potrzebowała 400 pocisków tego typu w celu zastąpienia starszych wersji, na przykład Milanów.

Ponadto trwać mają być negocjacje z innym bliskowschodnim kontrahentem. Podobnie jak w przypadku pierwszej transakcji, nie ujawniono tożsamości potencjalnego nabywcy.

Missile Moyenne Portée jest przenośnym systemem przeciwpancernych pocisków kierowanych w całości zaprojektowanym i wyprodukowanym przez przemysł obrony Francji. Masa pocisku i wyrzutni to 15 kilogramów, zaś pozostałego oprzyrządowania, w tym trójnogu i baterii – 11 kilogramów.

Zasięg operacyjny określany jest na 4000 metrów, choć według przedstawicieli koncernu ostatnie testy wskazują na to, ze MMP może razić cele w odległości 5000 metrów. Producent zapewnia, że zestaw może pracować w każdych warunkach atmosferycznych w dwóch trybach: wskazania celu przed wystrzeleniem (Lock-On Before Launch, LOBL) i wskazania celu po wystrzeleniu, za pomocą kabla światłowodowego (Lock-On After Launch, LOAL).

Pocisk ma zastąpić Milany i Javeliny używane przez żołnierzy francuskich sił zbrojnych. Do 2025 roku do użytku ma trafić 400 wyrzutni i 2850 pocisków.

Zobacz też: Wyrzutnia EMADS na MSPO 2017

Tiraden, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported