Francja, Chiny i Portugalia ogłosiły gotowość wsparcia państw Afryki Zachodniej w zwalczaniu zagrożenia ze strony piratów działających na wodach Zatoki Gwinejskiej. Ważnym wydarzeniem mającym pomóc lokalnym siłom w działaniu będą wspólne ćwiczenia „Eku Kegbe”, w których udział weźmie dwanaście jednostek nigeryjskich oraz po jednej z Francji, Portugalii, Chin, Kamerunu, Ghany i Togo.

Wiceadmirał Ibok-Ete Ekwe Ibas, dowódca marynarki wojennej Nigerii, ogłosił, że ćwiczenia mają również znaczenie symboliczne, ponieważ pokazują, że walka z piractwem cieszy się szerokim poparciem ze strony państw Afryki Zachodniej. Państwa uczestniczące w manewrach mają skupić się nie tylko na poprawie bezpieczeństwa szlaków komunikacyjnych przebiegających przez zatokę, ale również na efektywniejszym zabezpieczaniu lokalnej flory i fauny.

Oprócz zagrożenia, które stanowią zorganizowane grupy morskich rabusiów, Zatoka Gwinejska wykorzystywana jest przez gangi zajmujące się nielegalnym wydobyciem ropy naftowej i nieuregulowanym korzystaniem z łowisk.

Zobacz też: Kim są Mściciele z Delty Nigru

(thisdaylive.com)

Petty Officer 1st Class Darryl Wood, U.S. Navy