Ze stoczni Marinette w Wisconsin wypłynął trzeci okręt wojenny klasy LCS zbudowany dla US Navy – USS Fort Worth (LCS-3). Okręt, skonstruowany przez koncern Lockheed Martin, rozpoczął dziewiczy rejs do Galveston w Teksasie. Zostanie przyjęty do służby podczas uroczystości zaplanowanej na 22 września. Tym samym stanie się kolejną jednostką, obok USS Freedom oraz trimarana USS Independence, stanowiącą o sile floty strzegącej wód przybrzeżnych USA. Bazą macierzysta okrętu, według obecnych założeń będzie San Diego.

Stępkę pod budowę nowoczesnego okrętu typu Freedom położono w lipcu 2009 roku. Prace odbywały się w stoczni Marinette Marine, która należy do koncernu Lockheed Martina. Po jego zwodowaniu, do którego doszło w grudniu 2010 roku, przeprowadzono serię prób na Jeziorze Michigan. Zakończyły się one 24 października ubiegłego roku.

Natomiast 6 czerwca 2012 roku US Navy faktycznie odebrała okręt, wyrażając zadowolenie ze spełnienia przez koncern stawianych warunków, do których zaliczono wykonanie w zakładanym budżecie oraz krótszy czas budowy niż w przypadku USS Freedom.

W nowej jednostce dokonano kilku znaczących zmian. Najważniejszą z nich było wydłużenie kadłuba i zmniejszenie zanurzenia. To pozwoliło na zwiększenie prędkości maksymalnej i ograniczenie zużycia paliwa.

(lockheedmartin.com)