W czwartkowym wywiadzie dla telewizji Rossija 24 kontradmirał Siergiej Awakjanc powiedział, że w 2014 roku rosyjska Flota Pacyfiku po raz pierwszy od upadku Związku Radzieckiego otrzyma nowe okręty wojenne. Do podobnego wydarzenia doszło ostatnio w 1991 roku.

Wzmocnieniu ulegną siły nawodne, przymierza się bowiem do wprowadzenia do służby kilku korwet projektu 20380 (typ Stierieguszczij). Obecnie jednostki są budowane w stoczni Amur na rosyjskim Dalekim Wschodzie lub pozostają w różnych fazach prób poprzedzających ich wprowadzenie do służby. Przekazanie zaplanowano na lata 2014–2015. Co najmniej jeden z dwóch okrętów desantowych typu Mistral zostanie przyłączony do Floty Pacyfiku. Według obecnych informacji pierwszy, Władiwostok, powinien być gotowy w 2014 roku, a drugi, Siewastopol, w 2015 roku. Marynarka wojenna otrzyma również drugi okręt podwodny typu BoriejAleksandr Niewskij – który może dołączyć do rosyjskiej Floty Pacyfiku już na początku 2014 roku.

Floty Pacyfiku składa się obecnie z krążownika rakietowego Warjag (okręt flagowy), czterech niszczycieli typu Udałoj, jednego niszczyciela typu Sowriemiennyj i kilkunastu okrętów podwodnych, w tym pięciu atomowych okrętów podwodnych typu Delta III – nosicieli rakiet balistycznych.

(en.rian.ru)