Jak podały państwowe media naszych wschodnich sąsiadów i nie omieszkał pochwalić się na swoim Twitterze wicepremier Federacji Rosyjskiej Dmitrij Rogozin, trwają prace nad androidem, który ma wspierać rosyjskich astronautów. W wolnych chwilach jednak robot trenuje strzelanie oburącz z krótkiej broni palnej.

Konstrukcja określana jest mianem FEDOR, co jest skrótem od Final Experimental Demonstration Object Research, lub zwana bardziej swojsko Fiodorem. Robot zaprojektowany został by obsługiwać i – w razie potrzeby – naprawiać moduły stacji kosmicznych pod nieobecność ludzi. Ma zostać też pilotem, a zarazem jedynym pasażerem w pierwszym locie nowego statku kosmicznego Fiedieracyja, zaplanowanym na 2021 rok.

Trening strzelecki Fiodora służyć ma doszlifowaniu pracy jego serwomechanizmów i udoskonaleniu algorytmów decyzyjnych. Rogozin twierdzi, że jest to doskonały sposób, aby nauczyć androida natychmiastowego ustalania priorytetów i podejmowania decyzji. Jak zaznacza, „nie tworzymy Terminatora, lecz sztuczną inteligencję, która będzie miała duże praktyczne znaczenie w wielu obszarach”.

Podobieństwo Fiodora do człowieka jest dużym ułatwieniem, gdyż nie wymaga projektowania narzędzi, pomieszczeń czy środków transportu innych niż dopasowane do człowieka. Oprócz przestrzeni kosmicznej może się on doskonale odnaleźć w ekstremalnych ziemskich warunkach, jako ratownik niosący pomoc w sytuacjach szczególnie niebezpiecznych, specjalista od usuwania skażeń lub saper.

Nawet jak na robota Fiodor jest wszechstronnie utalentowany. Potrafi używać wiertarki, spawarki, palnika acetylenowego czy szlifierki kątowej. Wie, jak wymienić żarówkę czy zapalić światło, otworzyć drzwi, a nawet skorzystać ze strzykawki. Nieobce są mu aktywności ruchowe: umie się czołgać, robić pompki, stać na jednej nodze, a nawet przybić piątkę. Nie sprawia mu szczególnego problemu także prowadzenie wojskowego UAZ-a.

Prototyp wykonano przy użyciu najnowocześniejszych technologii i dano mu do pokonania najtrudniejsze przeszkody. Wizje jego twórców z Android Technics docelowo przewidują produkcję seryjną androidów w ogromnej hali w Magnitogorsku na Uralu. Wcześniej jednak Fiodor ma zostać uproszczony, co przy okazji zwiększy jego żywotność. Robot miałby także otrzymać dodatkowo rozwiniętą zdolność do samokształcenia.

(rbth.com, tass.com; na zdj. tytułowym filmowy terminator T-800)

Dick Thomas Johnson, Creative Commons Attribution 2.0 Generic license