Ostatnia transza holenderskich czołgów podstawowych Leopard 2A6 dla Finlandii dotarła do portu Vuosaari, we wschodniej części Helsinek, 25 października 2019 roku. Prom przybił do brzegu o godzinie 6.45 rano. Za organizację odbioru wszystkich partii odpowiadali kierownik projektu pozyskania nadwyżkowych czołgów z Holandii Aki Toivonen, inżynier systemów Leoparda 2A6 major Markus Vihelä, inspektor piechoty pułkownik Rainer Peltoniemi i podpułkownik Riku Rantakari, dowódca batalionu pancernego Häme.

– Projekt odbioru Leopardów 2A6 przebiegał zgodnie z harmonogramem, w atmosferze dobrej współpracy z Holandią i wszystkimi partnerami uczestniczącymi w projekcie – zauważył Peltoniemi. – Dzięki zakupowi fińskie wojska lądowe otrzymały nowe zdolności prowadzenia walki.

W 2016 roku żołnierze Brygady Pancernej zostali przeszkolenie w zakresie obsługi nowego sprzętu. Z Leopardami 2A6 zaznajamiają się również wojskowi Brygady Karelia (Karjalan prikaati), która stacjonuje w Kouvoli. Mimo że ma ona status brygady piechoty, faktycznie jest jednostką zmechanizowaną i w jej strukturze znajduje się kompania czołgów. Według przedstawicieli fińskich wojsk lądowych wraz z wprowadzeniem nowego sprzętu w standardzie 2A6 rozszerzyła się możliwość współdziałania między pancerzem i piechotą.

– Szybko wprowadzamy nowy sprzęt do szkolenia i mamy bardzo dobre doświadczenia z tym związane – podsumowuje pułkownik Peltoniemi. – Żołnierze z chęcią korzystają z nowo pozyskanych Leopardów, a wyszkolone załogi mogły sprawdzić swoje umiejętności w wymagających międzynarodowych ćwiczeniach, w tym „Arrow” i „Northern Wind”.

Helsinki podjęły decyzję o zakupie stu używanych czołgów Leopard 2A6 w grudniu 2014 toku. Przed dostarczeniem odbiorcy przeszły remont i według Finów są w dobrym stanie, a dostawy przebiegły zgodnie z planem.

Pierwsze wozy trafiły do Finlandii w maju 2015 roku. Zakup czołgów obejmował również części zamienne, amunicję, symulatory szkoleniowe i pakiet logistyczny. W czerwcu 2016 roku Saab zobowiązał się do dostawy laserowych symulatorów strzelań BT46. Leopardy 2A6 przed oddaniem do użytku podlegają odpowiednim modyfikacjom krajowym. Wartość kontraktu wyniosła łącznie 199,9 miliona euro.

Zobacz też: Czołg podstawowy Leopard 2. Czterdziestolatek w służbie

(informacja prasowa)

materiały prasowe Maavoimat