Holenderskie ministerstwo obrony poinformowało 21 marca, że Finowie odebrali partię dwudziestu czołgów podstawowych Leopard 2A6. Jest to kolejny etap realizacji umowy ze stycznia 2014 roku. Pierwszą transzę dwudziestu Leopardów 2A6NL Helsinki odebrały w maju 2015 roku.

Na mocy porozumienia z 20 stycznia 2014 roku Finlandia pozyskała 100 czołgów tego typu za około 200 milionów euro. Ocenia się, że Leopardy 2A6 w fińskich wojskach lądowych pozostaną w czynnej służbie do 2035 roku. Razem z Leopardami Holendrzy sprzedali amunicję, części zamienne i sprzęt szkoleniowy, symulatory wnętrza i obsługowe, zestawy narzędzi i urządzeń diagnostycznych.

Dostawy odbywają systematycznie i zakończą się w roku 2019. Czołgi pochodzą z zapasów holenderskich wojsk lądowych. Holandia zdecydowała o wycofaniu Leopardów 2011 w roku. Miało to związek cięciami budżetowymi. Wcześniej próbowano je sprzedać Indonezji i Peru, ale plany te spaliły na panewce.

Finlandia stała się użytkownikiem Leopardów 2 w 2003 roku, gdy kupiono 124 pojazdy w standardzie A4. Sprzęt pochodził z zapasów Bundeswehry. Dwadzieścia cztery wozy wykorzystano do innych celów: połowę przebudowano na czołgi mostowe Leopard 2L i wozy zabezpieczenia technicznego Leopard 2R, a kolejne dwanaście znalazło zastosowanie jako baza części zamiennych. W roku 2009 Helsinki pozyskały jeszcze piętnaście Leopardów 2A4, przeznaczając je na części.

Zobacz też: Finlandia opracowuje miny wyskakujące

(janes.com)