Departament Stanu USA zatwierdził sprzedaż wyrzutni pocisków rakietowych GMLRS Finlandii. Na mocy umowy Helsinki chciałyby pozyskać dwa rodzaje amunicji: GMLRS Unitary M31A1 z głowicami odłamkowo-burzącymi i GMLRS M30A1 Alternative Warhead. Ponadto na mocy wartego 150 milionów dolarów kontraktu do europejskiego państwa trafi pakiet wsparcia i logistyczny. Jeśli dojdzie do jego finalizacji, dostawy realizowane będą w ramach amerykańskiego programu Foreign Military Sales.

O ewentualnej sprzedaży amerykańska agencja do spraw współpracy obronnej powiadomiła Kongres w dniu 9 listopada 2015 roku. Helsinki poprosiły o sprzedaż czterdziestu wyrzutni rakietowych GMLRS. Piętnaście wyrzutni M31A1, z których każda ma zawierać sześć pocisków (w sumie 90) i dwadzieścia pięć z głowicami alternatywnymi M30A1 po sześć pocisków, dając w sumie sto pięćdziesiąt pocisków. W skład zamówienia wejdą również szkolenia z obsługi sprzętu, oprogramowanie, usługi techniczne i wsparcie logistyczne.

DSCA zgodę uzasadniła tym, że sprzedaż przyczyni się do realizacji celów polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych oraz ich sojuszników. Zaletą będzie korzystanie przez Finów ze sprzętu wzmacniającego bezpieczeństwo granic. Ponadto Finlandia nie będzie miała żadnych problemów z przystosowaniem wyrzutni rakiet w jej sił zbrojnych. Proponowana sprzedaż tego sprzętu i pakietu wsparcia nie zmieni podstawowej równowagi militarnej w regionie. Teraz wszystko w rękach Kongresu Stanów Zjednoczonych.

(armyrecognition.com; fot. US Army)

US Army