Fiński dziennik Helsingin Sanomat doniósł o planowanym pozyskaniu radarów przeciwartyleryjskich przez tamtejsze siły zbrojne. Podkreśla się, że będzie to rodzaj uzbrojenia, który dotąd nie był używany przez fińskie wojska lądowe.

Decyzję o zakupie podjęto po uważnym przestudiowaniu konfliktu na Ukrainie w zakresie używania radarów przeciwartyleryjskich. Finowie stwierdzili, że skuteczność systemu uzbrojenia w lokalizowaniu oraz niszczenia wrogiej artylerii i wyrzutni pocisków rakietowych podczas trwającego konfliktu na Ukrainie, jest bardzo wysoka.

Inspektor artylerii wojsk lądowych pułkownik Pasi Pasivirta podkreślił, że obecnie trudno jest oszacować wartość przyszłego kontraktu. Z pewnością sięgnie ona dziesiątków milionów euro, ale zależeć będzie od liczby zamawianych systemów. Finowie roześlą zapytania o informację do potencjalnych oferentów wiosną bieżącego roku. Zakup ma odbyć się w ramach specjalnej, szybkiej procedury, która pozwoli na wprowadzenie radarów do służby nie później niż w roku 2020.

Zobacz też: Amerykanie przekażą Ukrainie radary AN/TPQ-36

(defenseworld.net)

US Air Force