6 września fiński rząd zaakceptował propozycję ministerstwa obrony odnośnie do sprzedaży Estonii amunicji artyleryjskiej. Chodzi o amunicję kalibru 155 milimetrów o wartości 8,5 miliona euro netto.

Sprzedaż zostanie zrealizowana w formie umowy międzyrządowej. Z powodu estońskiej prośby dotyczącej szybkiego terminu realizacji postanowiono, że amunicja zostanie dostarczona z magazynów fińskich sił zbrojnych. Podkreślono, że ta operacja w żaden sposób nie zmniejszy bezpieczeństwa Finlandii. Ostateczna umowa zostanie podpisana w najbliższym czasie, ale na prośbę kupującego nie zostanie podana liczba pocisków ani ich rodzaj.

Transakcja jest częścią szerszej kooperacji obu państw w dziedzinie artylerii. Latem Estonia kupiła od Korei Południowej używane haubice samobieżne K9 Thunder. Takie same haubice Finlandia zamówiła wiosną 2017 roku.

Producentem amunicji jest fińska spółka Nammo Lapua Oy, która jest głównym dostawcą takiej amunicji dla fińskich sił zbrojnych. Sprzedaż Estonii amunicji z zapasów pozwoli Finlandii na zakup amunicji fabrycznie nowej i tym samym wydłużenie żywotności magazynowanych zapasów.

Zobacz też: Norwegia wybrała haubice K9

(defmin.fi)

Republic of Korea Armed Forces