Wraz z początkiem 2019 roku podpułkownik Inka Niskanen obejmie dowództwo nad 31. Eskadrą Myśliwską. Tym samym zostanie pierwszą kobietą w fińskich siłach powietrznych piastującą tak wysokie stanowisko.

Podpułkownik Niskanen ma najwyższy stopień ze wszystkich kobiet w całych fińskich siłach zbrojnych. Kobiety mogą zgłaszać się na ochotnika do służby wojskowej od 1995 roku, natomiast większość mężczyzn podlega obowiązkowej służbie wojskowej. Stopień podpułkownika jest szóstym najwyższym stopniem w fińskich siłach zbrojnych.

31. Eskadra Myśliwska stacjonuje w bazie lotniczej Rissala w Siilinjärvi niedaleko Kuopio na wschodzie kraju. Na eskadrę składa się około stu żołnierzy i dwadzieścia pięć samolotów.

Podpułkownik Niskanen ma czterdzieści cztery lata i w tej chwili pełni funkcję wykładowcy na Uniwersytecie Obrony Narodowej w Helsinkach, gdzie uczy o wojnie powietrznej. Do wojska wstąpiła w 2001 roku i w tym samym roku rozpoczęła szkolenia na pilota. Jest jedyną kobietą pilotem myśliwca F/A-18 Hornet w fińskim lotnictwie wojskowym.

Zobacz też: Kupowanie myśliwców po fińsku

(yle.fi)

Maciej Hypś, Konflikty.pl