11 grudnia koncern Patria przekazał fińskiej marynarce wojennej okręt Hamina, drugiego zmodernizowanego przedstawiciela typoszeregu o tej samej nazwie. Pierwszy okręt – Tornio – dołączył do Merivoimat w styczniu. Obecnie modernizacji poddawany jest trzeci okręt, Hanko (82), a czwarta jednostka będzie unowocześniana niezwłocznie, tak by zdążyć do końca 2021 roku. Głównym celem modernizacji jednostek w ramach programu Flotylla 2000MLU jest wydłużenie czasu ich służby przynajmniej do lat trzydziestych. Zwiększy się długotrwałość pływania i poprawie ulegną możliwości zwalczania okrętów nawodnych i podwodnych.

Zmodernizowany okręt Hamina uzbrojono w izraelskie przeciwokrętowe pociski kierowane Gabriel V Advanced Naval Attack Missile (noszący lokalne oznaczenie SSM2020). Szacuje się, że mają one zasięg około 150 kilometrów i wyposażone są w aktywny układ kierowania oraz bezprzewodowe łącze wymiany informacji. Te same pociski przewidziano jako uzbrojenie nowych korwet typu Pohjanmaa.

Oznacza to znaczne wzmocnienie potencjału ogniowego. Do tej pory głównym uzbrojeniem przeciwokrętowym jednostek tego typoszeregu były pociski woda–woda RBS 15Mk2. Większe możliwości zwalczania okrętów podwodnych zapewni sonar ST2400 VDS (Variable Depth Sonar), produkowany przez Kongsberga.Na okręcie pojawiły się wyrzutnie lekkich torped kalibru 400 milimetrów do zwalczania okrętów podwodnych. Początkowo funkcję tę będą pełnić produkowane przez Saaba Torped 45. Później zaś – po wejściu do produkcji i uzyskaniu gotowości operacyjnej w 2022 roku – zastąpią je systemy Torped 47.

Aby obniżyć masę, która wzrosła po instalacji torped, uzbrojenie artyleryjskie zmieniono z armaty Boforsa Mk 3 kalibru 57 milimetrów na armatę Mk 4 kalibru 40 milimetrów. Na okręcie zainstalowano również zdalnie sterowany moduł uzbrojenia Saab Trackfire z karabinem maszynowym kalibru 12,7 milimetra.

Kutry rakietowe czwartej generacji Hamina powstały na przełomie wieków. Pierwszy trafił do służby w 1996 roku, ostatni – 19 czerwca 2006 roku. Modernizowane są w ramach programu mid-life upgrade na podstawie umowy z 2018 roku, której wartość określono na 170 milionów dolarów. Rozpoczęła się w 2018 roku i gdy wszystko pójdzie zgodnie z planem, w roku 2021 wszystkie jednostki trafią do odbiorcy. Wszystkie stacjonują w bazie morskiej Upinniemi, położonej piętnaście kilometrów od Helsinek.

Zobacz też: Ruszyła budowa tajwańskiego okrętu podwodnego

(navalnews.com)

MKFI, domena publiczna