Rząd Finlandii zatwierdził pozyskanie czterech nowoczesnych korwet typu Pohjanmaa. Właściwy kontrakt na budowę okrętów ma zostać podpisany w Turku 26 września. Przy tej okazji fińskie ministerstwo obrony upubliczniło więcej informacji na temat korwet.

Koszt korwet przedstawiony przez stocznię Rauma Marine Constructions to 1,232 miliarda euro. Z tej kwoty 647,6 miliona euro przypada na same kadłuby, zaś 412 milionów euro to cena systemów elektronicznych i uzbrojenia dostarczanych przez Saaba. Po uwzględnieniu systemu przeciwlotniczego ITO20, wykorzystującego pociski ESSM, i rezerwy 22 milionów euro na nieprzewidziane wydatki wielkości łączny koszt jednostek typu Pohjanmaa może zamknąć się kwotą 1,325 miliarda euro.

Projektowane wymiary okrętów to około 114 metrów długości, 16 metrów szerokości i 5 metrów zanurzenia. Wyporność jednostek obliczana jest na około 3900 ton. Jest to więcej niż w przypadku innych korwet i lekkich fregat o zbliżonych rozmiarach. Korwety mają osiągać prędkość powyżej 26 węzłów. Nie wiadomo jeszcze, jak skonfigurowana zostanie siłownia okrętowa, jednak minister gospodarki Katri Kulmuni mówiła, że duży nacisk zostanie położony na redukcję emisji spalin.

W skład uzbrojenia mają wejść wyrzutnie pionowe 9LV dla pocisków ESSM, izraelskie pociski przeciwokrętowe Gabriel i lekkie torpedy przeciw okrętom podwodnym Tp 47. Uzbrojenie artyleryjskie stanowić będą armata Bofors 57 Mk3 i zestaw obrony bezpośredniej, najprawdopodobniej Rheinmetall Millennium. Uzupełnieniem właściwego uzbrojenia będą cztery wyrzutnie wabików MASS.

Uwagę zwraca umiejscowiony na rufie hangar dla śmigłowca. We wnętrzu umieszczono drona w układzie czterowirnikowca. Nie dokonano jednak jeszcze wyboru systemu bezzałogowego dla korwet typu Pohjanmaa. Zamiast czterowirnikowca w grę wchodzić może na przykład Camcopter S-100, testowany ostatnio przez fińską straż graniczną. Na udostępnionej grafice widać także dwa bezzałogowe pojazdy podwodne. Fińska marynarka wojenna używa obecnie dwóch typów takich dronów: Saab Double Eagle Mk II i Kongsberg HUGIN 1000. Oba typy wykorzystywane są do zwalczania min.

Pierwotnie deklarowano rozpoczęcie budowy prototypowej korwety jeszcze w tym roku. Najprawdopodobniej chodzi jednak o cięcie blach. Obecnie mówi się o rozpoczęciu prac stoczniowych w 2022 roku i oddaniu jednostki do służby w 2026, trzy lata później niż pierwotnie zapowiadano. Przyspieszeniu ma ulec natomiast budowa kolejnych jednostek, tak by wszystkie podniosły banderę do roku 2028.

Zobacz też: Finlandia projektuje korwety

(corporalfrisk.com, navaltoday.com)

ministerstwo obrony Finlandii