Ministrowie obrony narodowej Finlandii i Łotwy podpisali porozumienie w sprawie wspólnego zakupu kołowych transporterów opancerzonych Patria 6 × 6 dla sił zbrojnych obu krajów. Do wyboru doszło po dwustronnych konsultacjach. Porozumienie ma charakter otwarty dla innych państw. Niewykluczone, że do programu wspólnych zakupów dołączy niebawem Estonia.

Informacja ta jest bardziej praktycznym przejawem podpisanego w grudniu przez szefów resortów obrony listu intencyjnego w sprawie badań i rozwoju technicznego w dziedzinie obrony. Obecnie jednak nie są znane szczegóły dotyczące liczby i wariantów transporterów, które kupią Finlandia i Łotwa. Nie podano nawet szacunkowej wartości potencjalnego kontraktu.

Wspólne zakupy mają zapewnić lepszą pozycję negocjacyjną z dostawcą poprzez wykorzystanie efektu skali i obniżenie ceny jednostkowej. Łotewskie wojska lądowe mają tylko jedną brygadę piechoty zmechanizowanej i z tego powodu nie mają dużych potrzeb sprzętowych. Wspólne pozyskanie transporterów opancerzonych pozwoli również obniżyć późniejsze koszty eksploatacji.

Patria 6 × 6 waży 24 tony i ma ładowność do 8,5 tony. Wymiary pojazdu to 7,5 metra długości, 2,5 metra wysokości i 2,9 metra szerokości. Napędzany jest pięciocylindrowym silnikiem o mocy 400 koni mechanicznych i może poruszać się z prędkością maksymalną ponad 100 kilometrów na godzinę. Na pełnym baku paliwa przejedzie około 700 kilometrów.

W wariancie podstawowym transporter opancerzony może przewozić maksymalnie dziesięciu żołnierzy desantu i dwuosobową załogę, czyli kierowcę i dowódcę w przedniej kabinie. Możliwa jest również konfiguracja z ośmioma lub dziewięcioma wojskowymi w przedziale desantu i trzyosobową załogą, do której dołącza strzelec. Żołnierze dysponują pełnym wyposażeniem indywidualnym na potrzeby przeprowadzenia siedemdziesięciodwugodzinnej misji.

Opancerzenie Patrii 6 × 6 zapewnia ochronę na poziomie 2 według NATO-wskiej normy STANAG z opcjonalnym wzmocnieniem do poziomu 4. Podstawowym uzbrojeniem jest karabin maszynowy kalibru 12,7 milimetra z celownikiem termowizyjnym Senop Husky, zainstalowany w obrotowym stanowisku Platt MR550. Istnieje również możliwość zamontowania karabinu maszynowego kalibru 7,62 milimetra. Według producenta zamówiony przez Finlandię i Łotwę pojazd ma najlepsze cechy dwóch innych transporterów: AMV i Patrii XA.

Zobacz też: Zaprezentowano demonstrator technologii japońskiego KTO

(informacja prasowa)