W Stanach Zjednoczonych rozpoczęła się kolejna edycja manewrów lotniczych „Red Flag Alaska”. W ćwiczeniach po raz pierwszy biorą udział myśliwce fińskich sił powietrznych, operujące z bazy Eielson.

Fiński kontyngent obejmuje sześć myśliwców F/A-18 Hornet i około siedemdziesięciu osób personelu. Korzystając z pobytu na Alasce, Finowie zaplanowali także dwustronne ćwiczenia z lotnictwem amerykańskim. Ćwiczenia „Distant Frontier 1” odbyły się przed rozpoczęciem Red Flag, a „Distant Frontier 2” zaczną się 22 października – trzy dni po zakończeniu Red Flag.

Poza Finami oraz licznymi amerykańskimi eskadrami z sił powietrznych, piechoty morskiej i marynarki wojennej w trwającej edycji Red Flag biorą udział także myśliwce wielozadaniowe F-15K Slam Eagle z Korei Południowej. Udział w tych manewrach jest dla Finów szczególnie cenny ze względu na niezrównany poziom realizmu oraz obszar dostępny do latania bez ograniczeń – czynniki, których nie da się w pełni odtworzyć w kraju.

Przygotowania do udziału fińskich samolotów w Red Flag zajęły dużo czasu. Po raz pierwszy przedstawiciele tamtejszego lotnictwa uczestniczyli w amerykańskich manewrach jako obserwatorzy w 2008 roku. Dokonali wtedy wstępnego zapoznania się z lokalnymi warunkami i wymogami, jakie ćwiczenia stawiają przed uczestnikami. Również w kolejnych latach Finowie wysyłali obserwatorów. Szczegółowe planowanie udziału w tej edycji rozpoczęło się na początku 2016 roku. Samoloty sił powietrznych innych państw nordyckich – Szwecji i Norwegii – brały udział w tych manewrach już kilka lat temu.

Zobacz też: Finlandia chce kupić 64 myśliwce

(puolustusvoimat.fi, eielson.af.mil)

Maciej Hypś, Konflikty.pl