Na początku sierpnia mają ruszyć finalne testy indyjskiego czołgu podstawowego Arjun Mk. II. Zmodernizowany wóz przeszedł już próby zakładowe i zostanie skierowany na testy wojskowe.

Próby mają ruszyć w pierwszym tygodniu sierpnia na poligonie w Radżastanie. Po ostatnich uwagach ze strony wojskowych wprowadzono dziewięćdziesiąt trzy modyfikacje. Wśród nich znalazły się: nowa pomocnicza jednostka zasilania o mocy 8,5 kW (w miejsce 4,5 kW), trał przeciwminowy, system automatycznego śledzenia celu, nowy system nawigacji, pancerz reaktywny rodzimej konstrukcji i panoramiczne urządzenie obserwacji dla dowódcy. Udało się wreszcie zintegrować z czołgiem odpalanie z lufy armatniej pocisku przeciwpancernego LAHAT. Zwiększono także żywotność samej lufy do pięciuset wystrzałów. Z elektroniki pojawił się nowy cyfrowy system kontroli.

Arjun jest chyba najdłużej powstającym współczesnym czołgiem podstawowym. Prace kierowane przez Zakład Badań i Rozwoju Wozów Bojowych ruszyły w roku 1974. Indyjska armia pierwsze zamówienie – na sto dwadzieścia cztery czołgi – złożyła jednak dopiero w roku 2000. Wozy serii Mk. I nie spełniły oczekiwań wojskowych. Zgłoszone zastrzeżenia zaowocowały powstaniem wersji Mk. II, której testy ruszyły w ubiegłym roku. Obecnie Ministerstwo Obrony w Nowym Delhi jest zainteresowane zakupem stu dwudziestu czterech czołgów Arjun Mk. II.

(armyrecognition.com)