MBDA Systems w komunikacie prasowym opublikowanym 20 grudnia 2017 roku poinformowało o udanym zakończeniu próbnych odpaleń pocisku przeciwlotniczego Sea Ceptor. System testowano na fregacie HMS Argyll. Pozytywne zakończenie prób ogniowych oznacza wejście nowego uzbrojenia do służby.

Producent w komunikacie poinformował, że obecne prace nad wdrożeniem sytemu do służby będą polegały na integracji uzbrojenia z będącymi w służbie fregatami typu 23. W przyszłości Sea Ceptor znajdzie się także na opracowywanych obecnie fregat typu 26. Testy odpaleń będą realizowane na każdym okręcie przed oddaniem go do służby.

Menadżer programu Nick Neale, powiedział, że sukces, z którym pocisk przeszedł próby, dowodzi jakości produktu, a także kontroli jakości stosowanej przez MBDA. Program testów obejmował wiele scenariuszy, w tym zwalczanie wielu celów jednocześnie.

Sea Ceptor opracowywany jest jako morski moduł, który korzysta ze wspólnego dla lądowego odpowiednika pocisku CAMM. Ma zastąpić używane do tej pory zestawy Sea Wolf. MBDA chwali swój produkt, reklamując go możliwościami osłony nie tylko jednostki, z której odpalony został pocisk, ale także innych okrętów w pobliżu.

Zobacz też: Rusza integracja indyjskich Su-30 z BrahMosami

(komunikat prasowy MBDA)

materiały prasowe MBDA