Rozmowy między pakistańskim rządem a ukraińskim konsorcjum Ukroboronprom w kwestii dostawy stu czołgów T-84M Opłot-P mają zbliżać się ku końcowi (zobacz też: Pakistan negocjuje zakup ponad stu Opłotów-M?). Działania na rzecz zakupu nowych wozów bojowych przez Islamabad trwają od 2015 roku, a pierwsze negocjacje w sprawie zakupu pojazdów na Ukrainie odbyły się już wiosną tamtego roku. Pojazd niedługo rozpocznie testy na pakistańskich poligonach.

Współpraca wojskowa między Ukrainą i Pakistanem trwa już od lat 90. ubiegłego wieku, kiedy to rząd w Kijowie sprzedał Pakistańczykom 320 czołgów T-80UD za 600 milionów dolarów. W 2016 roku podpisano umowę na remont przez Ukraińców czołgów będących na wyposażeniu sił zbrojnych Pakistanu.

Do tej opory czołgi Opłot zostały sprzedane do Tajlandii w liczbie czterdziestu dziewięciu sztuk. Realizacja tego zamówienia boryka się z problemami, zwłaszcza po wybuchu konfliktu w Donbasie. Z powodu wielu opóźnień w dostawach tajlandzcy kontrahenci byli bliscy zerwania umowy. Strona ukraińska podtrzymuje jednak, że wywiąże się ze zobowiązań.

(defensenews.com)

Copyleft, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported