W niedzielę 4 września Filipiny wyraziły zaniepokojenie rosnącą liczbą chińskich okrętów przy Rafie Scarborough i zażądały wyjaśnień od chińskiej ambasady. Samolot filipińskich sił powietrznych poinformował dzień wcześniej o obecności czterech okrętów straży wybrzeża i sześciu innych jednostkach, które do tej pory nie pojawiały w strefie Scarborough.

Wzrost liczby okrętów chińskiej floty wzbudził duże poruszenie, a chińska ambasada w Manili uchyla się od odpowiedzi. Wspomniany obszar mimo obecności kilku skał stanowi istotne źródło eksploatacji bogatych zasobów ryb. Obecność chińskich okrętów narusza prawo międzynarodowe oraz ostatnią decyzję Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego.

Kolejną kwestią, która podnosi napięcie są chińskie pogłębiarki wysyłane od początku tego roku w rejon sztucznych wysp w archipelagu Spratly. Nie wiadomo do końca jakie jest ich faktyczne zadanie, ale jeśli naruszą obszar Rafy Scarborough, konsekwencje będą miały daleko idące skutki na sytuację bezpieczeństwa w regionie, ostrzegał filipiński sekretarz obrony Delfin Lorenzana.

(straitstimes.com; fot. SSR2000 na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported via Wikimedia Commons)