Filipińskie służby bezpieczeństwa ogłosiły 27 września śmierć dwóch liderów Grupy Abu Sajjafa, odpowiedzialnych za porwania dla okup. Bracia Nixon i Brown Muktadilowie zostali zabici w strzelaninie na wyspie Tambulian.

Szacuje się, że byli zaangażowani w porwania co najmniej dwudziestu sześciu obywateli Indonezji i Malezji. Większość ofiar to członkowie załogi wolno poruszających się statków, takich jak frachtowce, kabotażowce i kutry rybackie. Do porwań najczęściej dochodziło na wodach okalających malezyjski stanu Sabah i filipińską prowincję Tawi-Tawi. Bracia Muktadilowie pełnili rolę nawigatorów na pełnym morzu, dlatego ich śmierć tym bardziej jest dużym ciosem dla Grupy Abu Sajjafa.

Filipińskie służby bezpieczeństwa nie ustają w zwalczaniu bojowników islamskich w regionie. Ambasada Filipin w Malezji pochwaliła działania filipińskiej policji i wojska w celu zapewnienia bezpieczeństwa i odzyskania wszystkich zakładników przetrzymywanych przez Abu Sajaffa – szacuje się, że jest ich około szesnastu, w tym sześciu Indonezyjczyków, pięciu Malezyjczyków i jeden Holender. Likwidacja terrorystów stanowi jeden z kluczowych elementów polityki Rodriga Duterte. Zakrojona na szeroką skalę operacja antyterrorystyczna trwa od kilku tygodni, a liczba poległych członków Grupy Abu Sajaffa ma być imponująca, choć dokładna liczba nie została podana.

Zobacz też: Indonezja i Filipiny przeciw Piratom

(asiancorrespondent.com; fot. U.S. Marine Corps/ Cpl. Garry Welch)