Wczoraj filipińskie wojska lądowe po raz pierwszy pokazały i przetestowały sześć z dwudziestu ośmiu modernizowanych gąsienicowych transporterów opancerzonych M113A2. Próby nowego uzbrojenia odbywają się na poligonie Camp O’Donnell w prowincji Tarlac na wyspie Luzon. Obserwowali je filipiński minister obrony Voltaire Gazmin i naczelny dowódca Sił Zbrojnych Filipin generał Hernando Iriberri.

Modernizacją dwudziestu ośmiu przyszłych filipińskich pojazdów M113A2 zajmuje się izraelski Elbit Systems. Koszt prac wynosi dwadzieścia milionów dolarów. Czternaście pojazdów zostanie wyposażonych w wieżyczkę z armatą kalibru 76 milimetrów, które pochodzą z wycofanych ze służby FV101 Scorpion. W pojazdach instalowane są również zmodernizowane systemy kierowania ogniem i układy obrazowania termicznego. Z kolei dziesięć pojazdów zostanie wyposażonych w zdalnie sterowane moduły uzbrojenia. Sześć z nich uzbrojonych będzie w wielkokalibrowe karabiny maszynowe kalibru 12,7 milimetrów, zaś cztery w armatki automatyczne kalibru 25 milimetrów. Pozostałe cztery pojazdy dostarczone będą w konfiguracji wozu zabezpieczenia technicznego.

Modyfikowane przez Izraelczyków pojazdy mają zostać przekazane Filipińczykom w dwóch transzach – pierwszej liczącej osiemnaście pojazdów i drugiej w liczbie dziesięciu – jeszcze w tym roku. Co więcej, filipińskie wojska lądowe oczekują również dostawy eksamerykańskich pojazdów M113A2, które mają trafić do odbiorcy wraz z końcem bieżącego roku.

(armyrecognition.com; fot. Staff Sgt. Shane A. Cuomo, U.S. Air Force, via Wikimedia Commons)