Według portali Jane’s i Defense News już niedługo lotnictwo Filipin wzbogaci się o dodatkowe samoloty szturmowe. Maszyny będą częściowo pochodzić z amerykańskich nadwyżek.

USAF ma przekazać w ramach procedury FMS dwa lekkie samoloty szturmowe Rockwell OV-10A Bronco i dwa OV-10G+. Filipińskie lotnictwo posiada obecnie, w zależności od źródła, od pięciu do ośmiu OV-10 (na zdjęciu) w wersjach A, C i M. Samoloty te miały zostać w ciągu najbliższych lat wycofane i zastąpione przez sześć A-29 Super Tucano zamówionych w listopadzie 2017 roku. Jako że dostawy A-29 i dodatkowych OV-10 zaplanowano na przyszły rok, starsze samoloty pozostaną w linii jeszcze przez jakiś czas. Filipiny są obecnie jedynym wojskowym użytkownikiem Bronco.

Jeszcze ciekawsza jest informacja o propozycji dostawy pary turbośmigłowych Baslerów BT-67 w wersji gunship. Samoloty te to przebudowane i głęboko zmodernizowane DC-3 Dakoty. Modernizacja objęła między innymi instalację nowoczesnej cyfrowej awioniki i zestawu FLIR. Gunshipy BT-67 są na wyposażeniu sił powietrznych Kolumbii (jako AC-47T) i Salwadoru. Były one oferowane filipinom już w 2016 roku, jednak Manila odrzuciła wówczas ofertę.

Być może w skład proponowanego pakietu samolotów wejdą jeszcze dwa BT-67 w wariancie morskiego samolotu patrolowego. Dołączyłyby one do pary używanych już maszyn rozpoznania i obserwacji Cessna 208B Grand Caravan EX i zwiększyłyby zdolność Filipin do monitorowania sytuacji na Morzu Południowochińskim.

Zobacz też: Filipiny zwiększają wydatki na siły zbrojne

(defensenews.com, janes.com)

Philippine Air Force