Filipińska dywizja piechoty zmechanizowanej w porozumieniu z ministerstwem obrony studiuje możliwość przezbrojenia gąsienicowych transporterów opancerzonych M113A2. Jej dowódca generał Edgar Gonzales powiedział, że uzbrojenie niektórych z nabytych 114 wozów tego typu z pewnością będzie dodatkowo zmodernizowane.

Prace polegać będą na usunięciu amerykańskich wielkokalibrowych karabinów maszynowych Browning M2 kalibru 12,7 milimetra i zainstalowaniu w ich miejsce zdalnie sterowanych modułów uzbrojenia z armatami automatycznymi kalibru 25 milimetrów. Potrzeba zwiększenia siły ognia tych maszyn jest podyktowana zadaniami, jakie mają wykonywać filipińskie M113A2. Używane mają być do zapewnienia bezpieczeństwa wewnętrznego i operacji obrony terytorialnej. Przezbrojenie transporterów w armaty uczyni z nich pojazdy w konfiguracji bojowych wozów piechoty i zapewni większy zasięg oraz siłę rażenia. Podobnie uzbrojone cztery pojazdy filipińskim wojskom lądowym przekażą Izraelczycy.

Generał Gonzales odmówił podania konkretów na temat liczby transporterów M113A2, które zostaną zmienione na bojowe wozy piechoty, gdyż jest to zależne od środków dostępnych w budżecie. Prawdopodobnie Filipińczycy staną również przed koniecznością wymiany obecnie używanych silników o mocy 212 koni mechanicznych i zastąpienia ich mocniejszymi o mocy 265 koni mechanicznych, które poradzą sobie z dodatkowym ciężarem nowego modułu uzbrojenia.

Zobacz też: Duże dostawy transporterów M113A2 dla Filipin

(armyrecognition.com; fot. Staff Sgt. Shane A. Cuomo, U.S. Air Force, via Wikimedia Commons)