Marynarka wojenna Filipin poinformowała o wyborze pocisków przeciwlotniczych i przeciwokrętowych dla nowoczesnych fregat typu José Rizal. Dostawy mają zostać zrealizowane w latach 2021–2022. W ramach programu Frigate Acquisition Lot 2A w marcu 2022 roku rozpoczną się dostawy południowokoreańskich pocisków woda–woda SSM-700K Haeseong (C-Star), opracowane przez koncern Hanwha.

Głównym uzbrojeniem przeciwlotniczym filipińskich fregat będą pociski bliskiego zasięgu Mistral 3 odpalane z dwóch podwójnych wyrzutni. Ich dostawy realizowane w ramach programu Frigate Acquisition Lot 2B mają rozpocząć się w październiku 2021 roku. Warto wspomnieć, że przy użyciu Mistrali można też zwalczać cele nawodne.

Niestety filipińska marynarka wojenna nie podała liczby zamówionych pocisków obu typów ani wartości kontraktów. Wiadomo jedynie, że łączna wartość umów na systemy uzbrojenia i zapas amunicji dla okrętów wyniosła dotychczas 2 miliardy peso (około 154 milionów złotych).José Rizal i Antonio Luna należą do typu HDF-3000, będącego oferowaną przez Hyundai Heavy Industries (HHI) eksportową wersją południowokoreańskich fregat typu Incheon. Wartą 16 miliardów peso (1,235 miliarda złotych) umowę na budowę okrętów podpisano w październiku 2016 roku.

Realizacja kontraktu przebiegała bardzo szybko. Budowa pierwszej fregaty ruszyła wiosną 2018 roku. Jednostkę zwodowano rok później i w maju 2010 roku przekazano Filipinom. José Rizal podniósł banderę w lipcu. Antonio Luna ma zostać przekazany w lutym 2021 roku. Filipińska marynarka wojenna jest do tego stopnia zadowolona z fregat, że rozważa zamówienie dodatkowych jednostek.

Model pocisku C-Star.
(KIZILSUNGUR, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported)

Ze względów oszczędnościowych wybór głównego uzbrojenia odłożono na później. Mistrale od początku były wskazywane jako główne uzbrojenie przeciwlotnicze, jednak wybór SSM-700K – stosowanych obecnie głównie na południowokoreańskich niszczycielach KDX-II i KDX-III – jest pewnym zaskoczeniem. Są to pociski napędzane silnikiem turbowentylatorowym, osiągają prędkość okołodźwiękową, a ich zasięg maksymalny wynosi 180–200 kilometrów. Przenoszący głowicę bojową o masie 250 kilogramów pocisk należy do kategorii sea-skimmerów.Nawet po dodaniu pocisków przeciwlotniczych i przeciwrakietowych fregaty nie osiągnęły jednak docelowej konfiguracji uzbrojenia. Kiedy ograniczone finanse na to pozwolą, okręty mogą otrzymać pionowe wyrzutnie dla systemu przeciwlotniczego średniego zasięgu i system obrony bezpośredniej. Na pokładzie przygotowano miejsca pod ich instalację.

HDF-3000 to niejedyne okręty południowokoreańskiej proweniencji pływające pod filipińską banderą. Dwa okręty desantowe typu Tarlac, chociaż zbudowane w Indonezji, zostały zaprojektowane przez Daewoo na potrzeby indonezyjskiej marynarki wojennej. Projekt osiągnął już bardzo duży sukces eksportowy. Oprócz Filipin dwie jednostki zamówiło Peru, a Mjanma jedną.

Okręty zrobiły tak dobre wrażenie, że w planach Manili jest zamówienie kolejnej trójki okrętów, w tym jednego w wariancie jednostki szpitalnej. Przyczyną jest powodzenie z jakim okręty wzięły udział w akcjach przeciwko islamskim terrorystom w trakcie walk o Marawi w roku 2017.

Zobacz też: „Czarny Tygrys” dla dwóch krajów i polski wątek w jego historii

(pna.gov.ph)

US Navy / Mass Communication Specialist 1st Class Rawad Madanat