W ubiegły piątek Indonezja i Filipiny podpisały porozumienie – Memorandum of Understanding on Logistics and Defense Industry Cooperation (MOU). Dokument podpisała dyrektor potencjału obronnego w ministerstwie obrony Indonezji, Bondan Tiara Sofyan, i podsekretarz do spraw finansów i materiałów w ministerstwie obrony Filipin, Raymundo Elefante.

Ustalenia protokołu obejmują przede wszystkim zamówienia publiczne, transfer technologii i eksport materiałów obronnych. Dzięki temu indonezyjskie przedsiębiorstwa państwowe będą mogły zaoferować swoje produkty na Filipinach, co wpłynie na zacieśnienie współpracy w logistyce.

Podczas piątkowej wizyty w fabryce PT Pindad w Bandung, Elefante wykazał zainteresowanie zakupem pojazdów pancernych Anoa i Komodo (na zdjęciu) oraz niedawno opracowanym czołgiem średnim Harimau (Kaplan MT). Elefante przyznał, że wiele pojazdów produkowanych przez PT Pindad może uzupełnić krajowy system obronny. Dyrektor zakładów Abraham Mose przyznał, że dzięki wzajemnemu porozumieniu, przedstawiciele Filipin będą mogli kupować produkty PT Pindad.

Dotychczas Manila zamówiła dwa okręty desantowe typu Makassar od państwowego koncernu stoczniowego PT PAL, a także dwa średnie samoloty transportowe NC-2121 od PT Dirgantara Indonesia. Elefante zapowiedział również kontynuację współpracy z indonezyjska zbrojeniówką. Bondan oznajmiła, że nowe ustalenia w zakresie współpracy logistycznej i obronnej przyczynią się do zwiększenia eksportu produktów zbrojeniowych, zwłaszcza na Filipiny.

Zobacz też: Ghana może kupić uzbrojenie od PT Pindad

(thediplomat.com, thejakartapost.com)

Kostrad, domena publiczna