W piątek Filipiny odwołały przewidziane na 12 grudnia spotkanie państwa ASEAN zaangażowanych w spór na Morzu Południowochińskim. Oficjalną przyczyną są problemy w ustaleniu harmonogramu prac.

Jak informuje filipińskie ministerstwo spraw zagranicznych nie oznacza to rezygnacji z idei czterostronnych rozmów, a rozmowy w sprawie zgrania terminarzy przedstawicieli zaangażowanych państw trwają nadal. Manila rozesłała 21 listopada zaproszenia do Wietnamu, Malezji i Brunei, celem rozmów na szczeblu wiceministrów spraw zagranicznych miało być wypracowanie wspólnego stanowiska w sprawie sporów terytorialnych, jakie toczą między sobą wymienione państwa oraz Chiny. Omawiając projekt, sekretarz spraw zagranicznych Filipin, Albert del Rosario, podkreślał wartość wymiany poglądów oraz okazję do znalezienia pokojowego rozwiązania sporów.

Wietnam od początku odnosił się sceptycznie do idei takich rozmów, również Malezja i Brunei były wstrzemięźliwe. Spotkanie zostało odwołane przez te dwa ostatnie państwa, o które nieoficjalnie mówi się, że nie chcą w żaden sposób urazić Pekinu. Przedmiotem sporów są położone na Morzu Południowochińskim Wyspy Spratly, do których pretensje roszczą wszystkie wymienione państwa oraz Wyspy Paracelskie sporne między Chinami, a Wietnamem i Tajwanem.

(kyodonews.jp)