Filipiński prezydent Rodrigo Duterte poinformował, że Haszymidzkie Królestwo Jordanii podarowało Filipinom kilkadziesiąt pojazdów M113 i dwa śmigłowce uderzeniowe AH-1F Cobra. Manila zapłaciła tylko za naprawę i modernizację sprzętu wykonywaną w Jordanii oraz transport na Filipiny.

Dotychczas nie jest znana dokładna liczba M113, które dotarły do filipińskich sił zbrojnych, ani ich warianty. Podkreśla się, że jest to co najmniej sześćdziesiąt wozów, w tym prawdopodobnie także w wyspecjalizowanych wariantach z tej rodziny. Pojazdy pochodzą z rezerw jordańskich wojsk lądowych, które wymieniają przestarzały sprzęt na nowe wozy opancerzone.

Jordańskie wojska lądowe dysponują ponad tysiącem transporterów w wersji M113A2 i lokalnej modernizacji M113A2MK-2J, w tym specjalistycznymi wariantami, takimi jak pojazdy dowodzenia M577, samobieżne działa przeciwlotnicze M163, rakietowe niszczyciele czołgów M901 uzbrojone w rakiety BGM-71 TOW, samobieżne moździerze M106 i wozy pomocy technicznej M806. Ocenia się, że w gotowości operacyjnej znajduje się blisko 400 maszyn. Filipiny systematycznie pozyskują transportery M113A2 od Amerykanów i korzystają z modernizacji oferowanych przez izraelski Elbit Systems.

O ewentualnej dostawie dwóch śmigłowców AH-1F wspominano już w lipcu 2017 roku. Początkowo Manila miała odebrać cztery używane wiropłaty tego typu. Miesiąc wcześniej filipińscy lotnicy, oficerowie, obsługa naziemna i przedstawiciele ministerstwa obrony mogli zapoznać się z funkcjonowaniem śmigłowców. Wkrótce potem okazało się, że liczbę maszyn zmniejszono do dwóch, choć rząd Rodriga Duterte nie tracił nadziei na powrót opcji z czterema maszynami. Warto przypomnieć, że w maju 2017 roku Jordania sprezentowała kenijskim wojskom lotniczym przynajmniej jednego AH-1F.

Przekazane Filipinom śmigłowce mogą należeć do puli dwudziestu czterech, które pozyskano od Stanów Zjednoczonych pod koniec lat osiemdziesiątych lub przekazanych z zapasów US Army w 2001 roku. Jordańskie wojska lotnicze otrzymały ponadto szesnaście poizraelskich AH-1F Cefa w 2015 roku. Śmigłowce wyremontowano ze środków pieniężnych przekazanych przez Waszyngton. Amerykanie zapewnili również wsparcie techniczne.

Zobacz też: Filipiny zainteresowane dodatkowymi fregatami

(armyrecognition.com)

RoyKabanlit, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International