Prezydent Filipin Rodrigo Duterte ogłosił planowane zakończenie stanu wojennego w południowej części wyspy Mindanao, trwającego od maja 2017 roku. Operacja wojskowa zostanie zakończona 31 grudnia 2019 roku. Walki między siłami rządowymi a terrorystami z Grupy Abu Sajjafa i ekstremistami z Maute doprowadziły do zniszczenia Marawi. Podczas pięciomiesięcznego oblężenia zginęło około 1100 osób, zaś miasto zostało niemal całkowicie zniszczone. Według szacunków ekspertów odbudowa może kosztować nawet 1,4 miliarda dolarów.

Duterte ogłosił, iż ekstremiści zostali niemal całkowicie pokonani i nie ma potrzeby przedłużania stanu wojennego na rok 2020. Początkowo obawiano się, że rząd poszedł o krok za daleko we wprowadzaniu radykalnych kroków w walce z bojownikami. Ogłoszona godzina policyjna i patrole wojskowe okazały się jednak skuteczne w długiej perspektywie. Mindanao jest najbardziej zmilitaryzowaną wyspą Filipin. Szacuje się, że stacjonuje tam nawet 60% wszystkich żołnierzy. Nieprzedłużenie stanu wojennego spotkało się z aprobatą sztabu generalnego i przedstawicieli policji.

Początkowo stan wojenny wprowadzono jedynie na okres sześćdziesięciu dni. Prezydent przekonał jednak Kongres do przedłużenia operacji do 31 grudnia 2019 roku. Rzecznik prasowy głowy państwa Salvador Panelo stwierdził, że dzięki wojsku nie tylko pokonano terrorystów, ale również zmniejszono przestępczość. Sekretarz obrony Delfin Lorenzana zaznaczył z kolei, że dla zwiększenia efektywności należy przeprowadzić reformę dającą wojsku większe uprawnienia i swobodę działania.

Obecnie podejrzani o działalność terrorystyczną mogą zostać aresztowani na trzy dni bez wyroku sądu. Według proponowanych zmian okres ten ma być wydłużony do sześćdziesięciu dni. Ma to umożliwić wymiarowi sprawiedliwości większy czas na zebranie dowodów i przygotowanie lepszego aktu oskarżenia. Działacze na rzecz ochrony praw człowieka obawiają się jednak, iż nowe prawo posłuży do ograniczania swobody wypowiedzi i stanowić będzie furtkę do walki z politycznymi przeciwnikami rządu.

Zobacz też: Rzeź Manili. Zagłada „azjatyckiej Warszawy”

(asiatimes.com)

Mass Communication Specialist 2nd Class Johansen Laurel/Public domain