Filipiński sekretarz obrony narodowej Delfin Lorenzana poinformował w grudniu, że do ostatecznej rywalizacji w walce o kontrakt na nowe myśliwce dla tego państwa staną amerykański Lockheed Martin F-16 Block 70 Viper i Saab JAS 39C/D Gripen. Pierwsza runda pojedynku rozegra się na ruszających 11 lutego targach Singapore Airshow.

Zakup myśliwców dla Filipin jest realizowany w ramach programu modernizacji sił zbrojnych „Horizon 2” zaplanowanego na lata 2018–2022. Głównym celem pozyskania nowych samolotów bojowych jest lepsza obrona interesów narodowych, zwłaszcza na obszarze Morza Południowochińskiego. Od chwili wycofania w roku 2005 samolotów Northrop F-5 filipińskie lotnictwo jest pozbawione myśliwców wielozadaniowych. Do pewnego stopnia F-5 zostały zastąpione przez FA-50PH. Nie są one jednak w stanie wypełniać wszystkich zadań przewidzianych dla myśliwców, zwłaszcza w zakresie obrony powietrznej.

Waszyngton od pewnego czasu prowadzi negocjacje w sprawie sprzedaży Filipinom F-16 Block 70 w ramach procedury Foreign Military Sales, ale dokładny zakres umowy pozostaje nieznany. W 2018 roku pojawiła się informacja, że F-16 jest zbyt drogi w utrzymaniu i Filipiny skłaniają się ku Gripenowi. W czasie nadchodzących targów Lockheed Martin będzie odpowiedzialny za prezentacje naziemne, a loty pokazowe będą realizowane przez pilotów i samoloty amerykańskich sił powietrznych.

Przedstawiciel Saaba powiedział, że szwedzka firma zaoferuje Filipinom samoloty JAS 39C/D w konfiguracji MS20 z radarem P/S-05 Mk 4. Dodał, że liczba samolotów będzie zależała od ostatecznego budżetu przeznaczonego na ten cel przez zamawiającego, ale szacuje, że będzie to sześć do ośmiu myśliwców. W ciągu ostatnich lat grupa robocza filipińskich sił powietrznych wizytowała Szwecję i inne państwa użytkujące Gripeny w celu dokonania analizy myśliwca.

Zobacz też: Katarskie Typhoony zagrożeniem dla RAF-u

(shephardmedia.com)

Lockheed Martin