Izraelskie przedsiębiorstwo BIRD Aerosystems prezentuje na targach Farnborough International Airshow swoje najnowsze rozwiązanie dla morskich samolotów patrolowych. System Special Mission Aircraft Solutions (ASIO) łączy w sobie narzędzia do planowania misji, integrację sensorów rozpoznawczych z algorytmami analitycznymi, które automatycznie alarmują o podejrzanych sytuacjach.

ASIO jest pomyślany jako rozwiązanie dla samolotów patrolowych, które dzięki niemu mogą wykrywać, śledzić i przechwytywać jednostki przemytnicze, pirackie i terrorystyczne bądź wykonujące nielegalne połowy ryb.

Przed lotem operatorzy analizują najnowsze zdjęcia satelitarne, dane z systemu automatycznej identyfikacji statków AIS oraz inne źródła informacji i na tej podstawie typują podejrzane jednostki do śledzenia w trakcie lotu. W powietrzu zamontowane na samolocie sensory uzupełniają dane rozpoznawcze między innymi z pomocą środków wywiadu komunikacyjnego i radaru, a operatorzy przekazują uzyskane dane do centrum dowodzenia i okrętów wojennych.

ASIO może być zamontowany na wielu różnych typach samolotów. W czasie targów jest prezentowany wspólnie z Textronem na samolocie dyspozycyjnym Cessna Citation CJ4. Dzięki takiemu rozwiązaniu zwykły odrzutowiec biznesowy zostaje zmieniony w samolot rozpoznawczy. Potencjalnym klientom daje to dużą swobodę w wyborze nosiciela systemu.

Zobacz też: IBD proponuje nowy pancerz dla czołgów

(informacja prasowa)

Saab