Czołowy izraelski producent z branży lotniczej – Elbit Systems – prezentuje na targach w Farnborough bogatą ofertę produktów dla rynku cywilnego i wojskowego. Kilka dni temu opisywaliśmy już wyposażenie kokpitu złożone z cywilnych elementów, które może znaleźć zastosowanie również w samolotach wojskowych. Oto co jeszcze można zobaczyć na stoisku izraelskiego producenta.

Systemy samoobrony

Systemy samoobrony samolotów przed pociskami naprowadzanymi na podczerwień serii MUSIC. Urządzenia tego typu chronią już dziesiątki cywilnych i wojskowych samolotów w piętnastu państwach i wylatały już 100 tysięcy godzin. C-MUSIC służy do ochrony dużych samolotów pasażerskich i VIP-owiskich i ma certyfikaty dopuszczające do zastosowania w lotnictwie cywilnym. J-MUSIC (na zdjęciu poniżej) służy do ochrony dużych samolotów transportowych, latających cystern i tym podobnych. Może występować w odmianie z jedną bądź dwoma wieżyczkami. Mini-MUSIC służy do ochrony małych samolotów i śmigłowców.

Poza tym sztandarowym produktem Elibt prezentuje zestaw walki elektronicznej All-in-Small łączący w sobie urządzenia ostrzegające o opromieniowaniu radarem, o nadlatujących pociskach naprowadzanych na podczerwień, o podświetleniu laserem z wyrzutnią flar i dipoli. Jest też system walki elektronicznej i samoobrony dla pojazdów bezzałogowych Light SPEAR. W formie multimedialnej prezentowany jest również Solid State Phased Array Transmitter (SSPA) – pakiet walki elektronicznej dla platform lądowych, latających i pływających o modulowanym kształcie wiązki z antena fazową.

Urządzenia rozpoznawcze

SPECTRO XR jest systemem rozpoznawczym bardzo dalekiego zasięgu z multispektralną głowicą optoelektroniczną. Łączy w sobie kilka różnych kamer i pozwala na zwiększenie możliwości bez zwiększania masy. Może być zamontowany na platformach lądowych, latających i pływających.

Poza tym w formie prezentacji multimedialnych Elbit pokazuje systemy Air Keeper i  SkyFix. Pierwszy jest urządzeniem, które można zamontować na dowolnym samolocie bez ingerencji w jego strukturę, pozwalającym zamienić go w samolot rozpoznawczy. Urządzenie umożliwia zbieranie danych z otoczenia, identyfikację i monitorowanie fal elektromagnetycznych, jak również zakłócanie obcych radarów. SkyFix do lekkie urządzenie do rozpoznania komunikacji i określania pozycji nadajników (Communications Intelligence / Direction Finding) zaprojektowane z myślą o szerokiej gamie maszyn bezzałogowych.

Amunicja kierowana

SkyStriker jest autonomiczną amunicją szybującą do wykonywania taktycznych ataków dalekiego zasięgu. Daje żołnierzom wojsk lądowych i sił specjalnych możliwość wykonywania bezpośrednich ataków z powietrza. Elektryczny napęd wytwarza niewiele hałasu umożliwiając skryte działanie na małej wysokości. System kierowania umożliwia odwołanie ataku do dwóch sekund przed uderzeniem, a ponadto wyznaczenie nowego celu bądź powrót do bazy w celu ponownego wykorzystania.

Na stoisku można zobaczyć także systemy naprowadzające GATR i LIZARD. Pierwszy to modernizacja standardowych rakiet niekierowanych kaliber 70 milimetrów w uzbrojenie kierowane, a drugie to nakładki na klasyczne bomby grawitacyjne zamieniające je w bomby kierowane do wykorzystanie również przeciwko celom ruchomym.

Zobacz też: Elbit prezentuje inteligentne hełmy lotnicze

(informacja prasowa)

Elbit Systems
Elbit Systems