W szwajcarskich wojskach lotniczych uprawnienia do pilotowania myśliwców wielozadaniowych F/A-18 Hornet uzyskała pierwsza kobieta. Dwudziestoośmioletnia porucznik Fanny Chollet, pseudo „Shotty”, 19 lutego rozpoczęła służbę liniową w Fliegerstaffel 18 w Payerne.

Szwajcarska Luftwaffe dopuszcza kobiety do służby na samolotach odrzutowych dopiero od 2004 roku. Poza Chollet wszystkie jej rodaczki będące pilotami wojskowymi latają na śmigłowcach.

Pochodząca z Vaud w zachodniej Szwajcarii Fanny Chollet rozpoczęła drogę do kabiny Horneta jako siedemnastolatka, przystępując do programu kandydackiego SPHAIR (co roku naukę zaczyna w ten sposób sześciu nowych pilotów samolotów naddźwiękowych i sześciu pilotów śmigłowcowych). Następnie ukończyła studia na kierunku lotnictwo w Winterthurze.

Wstępne wojskowe szkolenie lotnicze ukończyła zimą roku 2017. Szkolenie na Hornecie przechodziła od roku, a 18 marca 2018 odbyła pierwszy lot samodzielny. Wcześniej uczyła się oczywiście na samolotach szkolenia zaawansowanego – turbośmigłowych Pilatusach PC-7 i PC-21 – w bazie lotniczej w Locarno. W przypadku PC-21 również była pierwszą kobietą za sterami.

– Spełniłam marzenie z lat dziecięcych – mówiła „Shotty” na konferencji prasowej zorganizowanej przez wojska lotnicze z okazji początku jej służby. – Nigdy się nie spodziewałam, że zostanę pilotem wojskowym, ale zawsze o tym myślałam. Kilku moich krewnych pracuje w lotnictwie cywilnym.

Jej plany zawodowe na najbliższą przyszłość to awans do stopnia kapitana i uzyskanie uprawnień prowadzącej klucza.

Zobacz też: Szwajcarski astronauta audytorem programu „Air 2030”

(swissinfo.ch, srf.ch)

SRF Tagesschau