Facebook usunął 103 profile, konta i grupy powiązane ze służbami prasowymi pakistańskich sił zbrojnych. Amerykańska firma określiła te strony jako fałszywe i utworzone jedynie w celu manipulacji ludźmi za pomocą propagandy.

– Dzisiaj usunęliśmy 103 strony, grupy i konta pochodzące z Pakistanu w związku z ich skoordynowaną, fałszywą działalnością na Facebooku i Instagramie – powiedział Nathaniel Gleicher, odpowiedzialny za politykę bezpieczeństwa w Facebooku. – Chociaż osoby stojące za tymi kontami starały się ukryć swoją tożsamość, nasze dochodzenie wykazało, że były one związane ze służbami prasowymi pakistańskich sił zbrojnych.

Wśród usuniętych stron znalazły się fanpage’e o tematyce militarnej, profile z serwujące ogólne informacje o Pakistanie i Kaszmirze, a także takie z informacjami na temat indyjskich sił zbrojnych czy indyjskich polityków. Łącznie profile były śledzone przez ponad 2,8 miliona użytkowników. Wśród usuniętych profili znalazł się między innymi Pakistan Army – the BEST, pokazujący rzekomo indyjskie rozbite samoloty wojskowe. Inny promował pakistańskiego premiera Imrana Khana jako krzewiciela pokoju, a kolejny chwalił pakistańskiego pilota za zestrzelenie pięciu indyjskich samolotów.

Jednocześnie Facebook poinformował o usunięciu 687 fałszywych kont powiązanych z Indyjskim Kongresem Narodowym – największą partią polityczną Indii. Przedstawiciel partii nie odniósł się bezpośrednio do sprawy i stwierdził jedynie, że musi przeanalizować wiarygodność tych informacji.

Akcja Facebooka ma związek z wysypem fałszywych informacji po niedawnych indyjsko-pakistańskich walkach w rejonie Kaszmiru. Ponadto duża liczba fałszywych kont może budzić zaniepokojenie w związku z sianiem fałszywej propagandy w czasie indyjskich wyborów parlamentarnych.

Zobacz też: Indyjscy oficerowie ujawniali tajemnice na Facebooku

(aviationguideem.com)

Harland Quarrington, Open Government Licence 1.0