W bazie lotnictwa marynarki wojennej Naval Air Station Patuxent River w stanie Maryland przeprowadzono pierwszy test startu samolotu wielozadaniowego F-35B z uzbrojeniem podwieszonym pod skrzydłami przy wykorzystaniu skoczni ski-jump. Jest to element prób przed wyposażeniem w te samoloty brytyjskich lotniskowców typu Queen Elizabeth.

W czasie testu samolot był uzbrojony w cztery bomby Raytheon Paveway IV i dwie rakiety powietrze–powietrze MBDA ASRAAM. Zbudowana na lotnisku skocznia jest identyczna jak ta zamontowana na brytyjskim lotniskowcu. W czasie próby za sterami myśliwca o numerze BF-02 siedział pilot doświadczalny BAE Systems Peter „Wizzer” Wilson.

Metoda startu z lotniskowca z użyciem skoczni została opracowana przez Brytyjczyków w latach siedemdziesiątych dla samolotów Harrier, które miały operować z pokładów krążowników z ciągłym pokładem lotniczym. Dzięki temu samolot może startować bez użycia katapulty parowej z większa ilością paliwa i uzbrojenia mając większy margines bezpieczeństwa w porównaniu ze startem z płaskiego pokładu, co jest praktykowane w amerykańskiej piechocie morskiej. Jest to szczególnie przydatne przy startach przy wyższych stanach morza.

Brytyjczycy będą wykorzystywali F-35B na dwóch lotniskowcach – Queen Elizabeth i Prince of Wales. Próby pokładowe powinny odbyć się w przyszłym roku. Być może takie rozwiązanie na swoich okrętach lotniczych zastosują też Włosi, którzy również zamówili F-35B.

(janes.com)

MoD / Crown Copyright 2016