Dziś do Australii przybyły dwa pierwsze myśliwce wielozadaniowe F-35A Lightning II, które będą już na dobre stacjonować w swojej nowej ojczyźnie. Maszyny wylądowały w bazie Williamtown w południowo-wschodniej części kraju.

Maszyny o numerach A35-009 i A35-010 dotarły do Australii z bazy Luke w Arizonie. Tam właśnie znajduje się pozostałe osiem z dziesięciu F-35A odebranych do tej pory przez RAAF. Służą one w ramach międzynarodowego programu szkolenia pilotów.

RAAF planuje osiągnąć wstępną gotowość operacyjną swoich F-35A w 2020 roku.

F-35A w towarzystwie F/A-18 nad miastem Newcastle w Nowej Południowej Walii

Australijskie wojska lotnicze otrzymają docelowo siedemdziesiąt dwa F-35A, które zostaną rozdzielone między trzy eskadry. Całkowita wartość zakupu to 17 miliardów dolarów australijskich (12 miliardów USD). Część maszyn będzie stacjonować w Williamtown w ramach 3. Eskadry RAAF-u, reszta zaś – w Tindal na północy kraju. Istnieją też wstępne plany zamówienia dodatkowej partii samolotów – sformowałyby one czwartą eskadrę w Amberley.

W ceremonii powitania samolotów uczestniczyli między innymi minister obrony Christopher Pyne, gubernator generalny sir Peter Cosgrove, szef Australijskich Sił Obronnych generał Angus Campbell i dowódca wojsk lotniczych generał broni Gavin Davies.

Zobacz też: Zgoda na sprzedaż australijskich Hornetów Kanadzie

(defence.gov.au, flightglobal.com)

CPL David Gibbs / Commonwealth of Australia, Department of Defence
CPL David Gibbs / Commonwealth of Australia, Department of Defence