Para amerykańskich myśliwców F-35A oraz dwudziestoosobowy zespół obsługi naziemnej zostały przebazowane do Bułgarii. Misja ma na celu przygotowanie bułgarskiego lotniska do przyjmowania w przyszłości większej liczby myśliwców piątej generacji.

– Ta operacja jasno pokazuje zaangażowanie naszego kraju w kolektywną obronę w Europie. Pokazuje jak poważnie traktujemy integralność terytorialną i będziemy bronić naszych interesów wszystkim, co nasz kraj ma najlepszego do zaoferowania – powiedział generał Curtis Scaparrotti, naczelny dowódca NATO i dowódca US European Command.

Ten ruch był planowany od dawna i ścisłe koordynowany z bułgarskim rządem. Delegowanie samolotów stacjonujących w Lakenheath w różne obszary Europy w celu zapoznania się z lokalnymi warunkami było zapowiadane już wcześniej, jednak szczegóły pozostawały nieznane.

Przelot myśliwców do Bułgarii wspierał KC-135 z 459. Skrzydła Rezerwowego operujący z brytyjskiej bazy Mildenhall. Operacja pokazuje, że żołnierze służby czynnej i rezerwiści są w stanie sprawnie współpracować na całym świecie. Ponadto misja jest kolejnym dowodem na systematyczny postęp programu JSF. F-35 pozostaną w Europie co najmniej kilkanaście tygodni.

(defense.gov)

US Air Force / Tech. Sgt. Roidan Carlson