2 maja 2011 F-16 z 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego po raz drugi polecą do hiszpańskiej bazy Albacete by wziąć udział w międzynarodowym szkoleniu lotniczym, w ramach Tactical Leadership Programme.

Pięć samolotów wielozadaniowych F-16, czterech pilotów 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego wraz z personelem zabezpieczającym w liczbie 55 osób zmierzy się z programem taktyki, doborem technik wykonywania lotów oraz wystandaryzowanych (NATO-wskich) procedur podczas realizacji wielonarodowych operacji lotniczych w najtrudniejszej i najbardziej prestiżowej „szkole lotnictwa”.

W majowej edycji, pod okiem instruktorów i kolegów, biorących udział w szkoleniu polskie załogi przećwiczą: planowanie operacji powietrznych z udziałem międzynarodowych sił koalicyjnych zgodnie z dokumentami funkcjonującymi w Siłach Powietrznych NATO; ofensywne działania lotnicze, w ramach których prowadzone będą uderzenia na cele naziemne, a także defensywne działania lotnicze.

Ponadto szkoła TLP daje możliwość doskonalenia umiejętności dowodzenia ugrupowaniami bojowymi samolotów w środowisku taktycznym, zbliżonym do realnego pola walki oraz sprawdzenia nowych koncepcji taktycznych poprzez ich praktyczne wykorzystanie.

Program ten na trwale wrasta w roczny cykl szkolenia lotniczego polskich „Jastrzębi”. Bierzemy w nim udział od 2009r. Początkowo (w trzykrotnej edycji programu we Florennes – w Belgii) kurs ukończyło czterech pilotów z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu. W 2010 roku (już do bazy Albacete – w Hiszpanii) poleciał personel latający z 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku a w marcu 2011 w programie uczestniczyli piloci z 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu – Krzesinach.

Po raz pierwszy w historii polskich Sił Powietrznych w szkoleniu TLP razem z polskimi załogami F-16 wezmą udział polskie załogi MiG-ów-29, wydzielone z 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim.

Na Dowódcę Komponentu Lotniczego szkolenia, w którym weźmiemy udział od 2 maja i do 27 maja br. wyznaczono Inspektora Bezpieczeństwa Lotów 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego – mjr. pil. Piotra Osroucha.

(kpt. Marlena Bielewicz, 2SLT)