W grudniu tego roku, po trzydziestu dwóch latach, 313. Eskadra holenderskich sił powietrznych zaprzestanie lotów na wielozadaniowych samolotach bojowych F-16A/B MLU Fighting Falcon. W przyszłości jednostka zostanie wyposażone w nowe myśliwce F-35A Lightning II.

W tej chwili nie wiadomo jeszcze, kiedy eskadra otrzyma nowe samoloty bojowe ani jaki będzie jej formalny status po wycofaniu F-16. Może ona zostać rozwiązana lub zawieszona, ale najprawdopodobniej formalnie pozostanie aktywna, tyle że bez samolotów. W tym czasie jej piloci będą się szkolili na F-35A. Pierwszą jednostką, która ma uzyskać wstępną gotowość operacyjną na F-35, jest 322. Eskadra z Leeuwarden – w 2021 roku. Pełna gotowość operacyjna wszystkich trzech eskadr (pozostałe to 312. i 313.) ma być osiągnięta w 2024 roku.

Bazą macierzystą 313. Eskadry jest Volkel na południu kraju, współdzielona z 312. Eskadrą. Ogółem w bazie stacjonuje dwadzieścia pięć F-16, z których czternaście należy do 313. Eskadry. Samoloty z najdłuższym resursem zostaną przekazane siostrzanej jednostce. Nie wiadomo, co się stanie z pozostałymi. Mogą zostać sprzedane, jak przy poprzednich redukcjach w holenderskich siłach powietrznych, lub wykorzystane jako rezerwuar części zamiennych.

313. Eskadra została przezbrojona z NF-5A na F-16 w 1988 roku. Wtedy stacjonowała jeszcze w bazie Twente. Po uzyskaniu gotowości operacyjnej w 1990 roku była eskadrą liniową, ale cztery lata później została przekształcona w jednostkę szkolenia zaawansowanego, gdzie realizowano kursy Tactical Qualification Training dla pilotów, którzy ukończyli szkolenie podstawowe w Stanach Zjednoczonych i musieli teraz być ponownie przeszkoleni do latania w europejskiej przestrzeni powietrznej według innych procedur. Ponadto przeszkalano w niej na F-16 doświadczonych pilotów latających wcześniej na innych samolotach.

Jednostką liniową została ponownie w 2002 roku. Dwa lata później podjęto decyzję o zamknięciu bazy Twente i rozwiązaniu stacjonujących tam eskadr, ale ostatecznie 313. Eskadra została przeniesiona do Volkel. Samoloty tej jednostki brały udział w wielu operacjach zagranicznych, a wśród nich były: „Allied Force” w Kosowie, „Enduring Freedom” i „ISAF – Air Task Force” w Afganistanie (pięciokrotnie) czy „Baltic Air Policing” (stacjonowały wtedy w Malborku).

Wraz z przekształceniem jednostki ze szkolnej na liniową w 1990 roku podjęto decyzję o zmianie godła. Jako że do tego momentu Holendrzy nie mogli brać udziału w ćwiczeniach NATO Tiger Meet, ponieważ nie posiadali jednostki z tygrysem w godle, podjęto decyzję o umieszczeniu drapieżnego kota w godle 313. Eskadry. W rezultacie jednostka już w 1992 roku była gospodarzem Tiger Meet, a jej samoloty można było zobaczyć między innymi w 2018 roku w Krzesinach, gdzie zdobyła nagrodę dla najlepiej latającej jednostki.

Zobacz też: Szwecja wyśle wojsko do Mali

(scramble.nl, f-16.net)

Mike Freer – Touchdown-aviation, GNU Free Documentation License, Version 1.2