31 stycznia 48. Skrzydło Myśliwskie US Air Force, stacjonujące w brytyjskiej bazie RAF Lakenheath, zademonstrowało okolicznościowe malowanie jednego ze swoich F-15. Pod kątem zbliżającej się 75. rocznicy lądowania w Normandii na Strike Eagle’a naniesiono barwy mające przypominać czasy, w których jednostka ta, wówczas jako 48. Grupa Myśliwsko-Bombowa, używała myśliwców P-47 Thunderbolt.

Dwumiejscowa maszyna, wchodząca w skład 492. Eskadry Myśliwskiej, otrzymała biało-czarne pasy inwazyjne na skrzydłach i kadłubie oraz biało-czerwoną szachownicę i oliwkowy pas przeciwodblaskowy przed kabiną, gdzie w P-47 znajdował się potężny silnik gwiazdowy. Na wzór oryginału stery kierunku pomalowano na czerwono, na statecznikach pionowych umieszczono zaś Statuę Wolności, co nawiązuje do noszonego przez 48. Skrzydło od 1954 roku przydomku „Statue of Liberty Wing”. Całości dopełniają godło eskadry i nieco inne niż dziś używane znaki przynależności państwowej.

Okolicznościowy F-15E z 492. Eskadry jest ponoć pierwszą ze specjalnie pomalowanych maszyn 48. Skrzydła. W kolejce na swoje samoloty pokazowe czekają 494. Eskadra Myśliwska, również używająca F-15E, i 493. Eskadra, jako jedyna jednostka USAF-u stacjonująca w Europie latająca na jednomiejscowych F-15C.

Jak mówi starszy sierżant Casey Cheff, podoficer kierujący lakiernią w Lakenheath, ostateczne wersje historycznych barw trzech F-15 wybrano spośród dwudziestu pięciu przedstawionych propozycji. Prace lakiernicze na pierwszym z myśliwców trwały piętnaście dni i pochłonęły ponad 640 roboczogodzin, a koszt ich wykonania wyniósł 15 tysięcy dolarów.

Zobacz też: US Navy: Eskadry odchodzą do historii, malowania – nie

(theaviationist.com, dvidshub.net)

US Air Force / Tech. Sgt. Matthew Plew