Należący do 18. Skrzydła sił powietrznych Stanów Zjednoczonych myśliwiec F-15C Eagle spadł do morza w pobliżu Okinawy. Pilot zdołał się katapultować.

Grupa siedmiu F-15 z bazy Kadena na Okinawie wykonywała lot ćwiczebny nad morzem. Około godziny 6:25 czasu lokalnego jeden z myśliwców wypadł z szyku i uderzył o powierzchnię morza w odległości 80 kilometrów na południe od stolicy wyspy, Nahy. Pilot został podjęty przez japoński śmigłowiec po ponad godzinie i przewieziony do szpitala. Jego stan jest oceniany jako ciężki.

USAF tymczasowo zawiesił wszelkie loty treningowe z udziałem F-15 z bazy Kadena. Zainicjowano sprawdzenie wszystkich procedur operacyjnych i bezpieczeństwa stosowanych w bazie.

Jest to kolejny z ciągu wypadków amerykańskiego lotnictwa na obszarze Japonii. Wywołuje to rosnąca irytację już nie tylko ludności, ale także japońskiego rządu. Minister obrony Itsunori Onodera zażądał od Amerykanów podjęcia kroków zmierzających do zwiększenia bezpieczeństwa i zapobiegania podobnym wypadkom w przyszłości. Wyraził również nadzieję, że otrzyma szczegółowy raport na temat katastrofy F-15.

Zobacz też: Baza singapurskich F-15 w Nowej Zelandii bardziej prawdopodobna

(kyodonews.net, aviation-safety.net)

Ken H, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic