Legendarny myśliwiec F-14 Tomcat uważany jest za jeden z najpiękniejszych i najbardziej udanych samolotów bojowych. W 2006 roku został wycofany ze służby w amerykańskiej marynarce wojennej. Być może za jakiś czas jeden z wycofanych egzemplarzy pojawi się w zbiorach Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

W najnowszym biuletynie informacyjnym muzeum znajduje się informacja, że „korzystając z obecności wojsk amerykańskich w Polsce”, instytucja stara się o pozyskanie tego myśliwca i jego wspólną ekspozycję z MiG-iem-29 pozyskanym z 41. Eskadry Lotnictwa Taktycznego z Malborka. Pomijając mocno wątpliwe powiązanie obecności Amerykanów z wojsk lądowych i sił powietrznych z możliwością pozyskania zabytkowego myśliwca US Navy, jeśli starania muzeum zakończą się sukcesem, będzie to wydarzenie na skalę międzynarodową.

Według informacji pochodzących z F-14 Tomcat Association jedyny myśliwiec tego typu prezentowany poza Stanami Zjednoczonymi (nie licząc Iranu) znajduje się w Japonii. W Europie żadne muzeum nie posiada go w kolekcji.

Trzymamy kciuki za sukces dęblińskich muzealników.

Zobacz też: Walki powietrzne F-14 z lotnictwem libijskim

(muzeumsp.pl, f-14association.com)

U.S. Navy / Capt. Dana Potts