W ramach projektu nazwanego Operation Nighthawk Landing do Biblioteki Prezydenckiej i Muzeum Ronalda Reagana w Simi Valley w Kalifornii trafi odrestaurowany F-117A Nighthawk. Stanie on na zewnątrz biblioteki, w pobliżu drugiego samolotu znajdującego się w jej zbiorach – myśliwca pokładowego F-14 Tomcat.

Ten konkretny egzemplarz F-117A nosi numer 82-0803 i nazwę własną Unexpected Guest (nieoczekiwany gość). Wszedł do służby w maju 1984 roku i odbył siedemdziesiąt osiem lotów bojowych – najwięcej ze wszystkich maszyn tego typu. Uczestniczył między innymi w nalocie na Río Hato w ramach operacji „Just Cause”. Łącznie spędził w powietrzu 4673 godziny.

Samolot będzie odsłonięty podczas odbywającego się w Simi Valley corocznego Forum Obrony Narodowej imienia Ronalda Reagana. W przygotowanie maszyny do wystawienia przed licznymi gośćmi Biblioteki Reagana (co roku odwiedza ją blisko pół miliona ludzi) zaangażowane są US Air Force i Lockheed Martin.

Koncern opublikował nagranie pokazujące transport Unexpected Guest z Tonopah w Nevadzie do zakładów w Kalifornii w sierpniu tego roku. Zwraca uwagę to, że z płatowca zdjęto toksyczną czarną powłokę „antyradarową” i zastąpiono ją kilkoma warstwami zwykłej czarnej farby, podobnie jak w innych Nighthawkach przeznaczonych do wystawienia w miejscach publicznych. Z płatowca usunięto też wszystkie wciąż niejawne komponenty. Jak podaje Lockheed, masa samolotu zmalała o 5040 funtów, czyli prawie 2300 kilogramów.

Wyprodukowanych zostało łącznie pięćdziesiąt dziewięć F-117 przeznaczonych do służby bojowej i pięć egzemplarzy prototypowych.

Zobacz też: Loty bojowe F-117 nad Syrią? Mało prawdopodobne, ale możliwe

(airforcetimes.com, thedrive.com, reaganfoundation.org)

US Air Force