W ramach modernizacji korwety Usman-Harun Indonezja planuje zmodernizować przenoszone przez tę jednostkę pociski przeciwokrętowe Exocet Block 2 do standardu Block 3. Jest to element szerszej modernizacji, która ma objąć pozostałe okręty typu Bung Tomo i ujednolicić sprzęt używany przez indonezyjską marynarkę wojenną.

Dżakarta podpisała 10 marca umowę z Thalesem na unowocześnienie wyposażenia elektronicznego korwety. Usman-Harun ma otrzymać między innymi system zarządzania walką TACTICOS, radar SMART-S Mk2 i system kierowania ognia STIR EO Mk2.

Okazało się to początkiem szerszej modernizacji. Wkrótce potem Jane’s uzyskał informacje o modernizacji przez MBDA Exocetów i wyposażeniu korwety w system przeciwlotniczy VL MICA. Według Jane’s Fighting Ships korweta jest już zdolna do odpalania pocisków MICA, musi je tylko otrzymać.

Koszt modernizacji szacowany jest na 60 milionów dolarów. Zmodernizowana korweta ma zostać przekazana indonezyjskiej marynarce wojennej do końca roku 2023. Po zakończeniu prac na okręcie modernizacji mają zostać poddane dwa pozostałe okręty tego typu: Bung Tomo i John Lie.

Modernizacja uzbrojenia i sprzętu elektronicznego pozwoli w pełni zunifikować wyposażenie korwet z posiadanymi już przez Indonezję dwiema fregatami SIGMA 10514 i częściowo z czterema korwetami SIGMA 9113.

Trzy korwety typu Bung Tomo zostały pierwotnie zamówione pod koniec lat 90. przez Brunei. Sułtanat odmówił jednak ich odbioru. Po latach batalii prawnej okręty zostały wystawione na sprzedaż i w roku 2012 zakupione przez Indonezję.

Pierwotne uzbrojenie przeciwlotnicze jednostek stanowiło szesnaście wyrzutni pionowych systemu Seawolf. Resursy pocisków skończyły się jednak w roku 2018 i od tamtej pory trwały poszukiwania następców. Według części doniesień konkurentem MICA VL w walce o zamówienie Dżakarty był Sea Ceptor.

Zobacz też: Royal Navy szuka pocisków woda–woda

(janes.com)

skittzitilby, Creative Commons Attribution 2.0 Generic