Podczas zorganizowanych w czeskim Brnie targów przemysłu obronnego IDET 2017 firma Excalibur Army prezentuje nowy pakiet modernizacyjny o nazwie Scarab dla czołgu T-72. Ma on poprawiać mobilność, ochronę przed pociskami i siłę ognia. T-72 jest jednym z najpopularniejszych czołgów na świecie, co wielu firmom przemysłu obronnego z różnych państw daje możliwość popuścić wodze fantazji i tworzyć przeróżne modernizacje, które zwiększą użyteczność czołgu i jego wydłużą jego żywotność.

W czołgu T-72 Scarab zachowano standardowe uzbrojenie główne w postaci działa 2A46 kalibru 125 milimetrów, którego lufa ma osłonę termiczną, przedmuchiwacz i wzmocniona jest tuleją. Wieża dysponuje karuzelowym automatem ładowania. W czeskiej modernizacji znalazło się miejsce dla karabinu maszynowego kalibru 7,62 milimetra, zamontowanego współosiowo z działem głównym. Ręcznie obsługiwany karabin maszynowy kalibru 12,7 milimetra zastąpiono zdalnie sterowaną modułem uzbrojenia z czołgowym karabinem maszynowym NSWT tego samego kalibru.

Wzmocniono poziom ochrony, ale firma Excalibur twierdzi, że mimo to udało się zachować, a być może nawet poprawić mobilność pojazdu pancernego. Przednią część kadłuba wyposażono w kostki pancerza reaktywnego (Dyna), przód i boki wieży są wyposażone w pancerz pasywny, a tylną jej część zabezpieczono pancerzem klatkowym.

Ponadto zmodernizowano przyrządy obserwacyjne i celownicze, aby mogły pracować w trybie pasywnym. T-72 Scarab jest napędzany silnikiem W-84 o mocy 618 kilowatów, który zastąpił oryginalny W-46-6. Czołg może poruszać się z maksymalną prędkością 60 kilometrów na godzinę, a maksymalny zasięg wynosi 500 kilometrów.

Podczas targów IDET 2017 czeskie firmy sektora obronnego zaprezentowały dość szeroką propozycję dla rodzimych sił zbrojnych. Oprócz powyższej modernizacji T-72 pojawił się system artyleryjski Archer (zobacz też: Szwecja podwoi liczbę Archerów) na podwoziu Tatry, bojowy wóz piechoty CV90 w dwóch wariantach (z wieżą załogową i bezzałogowym zdalnie sterowanym modułem uzbrojenia), bwp ASCOD 2, kołowy bwp Pandur II z wieżą Samson Mk II i bwp Vlčák.

Zobacz też: Współpraca BAE Systems i czeskiej firmy ws. programu Mjölner

(armyrecognition.com)

Maulincio, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International