Podczas targów IDEB 2018 w Bratysławie czeskie przedsiębiorstwo Excalibur Army zaprezentowało nową wersję samobieżnej armatohaubicy Eva kalibru 155 milimetrów w układzie 8 × 8 z automatem ładowania. W projektowanie i wprowadzanie zmian zaangażowały się również jeszcze dwa inne podmioty: Tatra i Konštrukta Defence. Jest to modyfikacja sprzętu tego typu w układzie 6 × 6 pokazanego w 2015 roku. Konstrukcja nowej Evy bazuje na samobieżnej Zuzanie 2.

Czesko-słowacki system artyleryjski ma 11,5 metra długości, 2,7 metra szerokości i 3,28 metra wysokości z lufą ułożoną do transportu. Ważący 28 ton pojazd może być transportowany na pokładzie Airbusa A400M i Iljuszyna Ił-76. Jest obsługiwany przez trzyosobową załogę. Z wersji z napędem na sześć kół zachowano sposób montażu działa, ale zaadoptowano dłuższe podwozie, które wyposażono w pomocnicze źródło zasilania. Dalszym zmianom uległa kabina, którą jest w pełni opancerzona. Zapewnia ochronę przed pociskami kalibru 7,62 milimetra i odłamkami pocisków.

Nowy wariant armatohaubicy bazuje na czteroosiowym podwoziu Tatra T815-7 8×8.1R i jest napędzany przez turbodoładowany silnik wysokoprężny Tatra T3C-928.90 Euro3 o mocy maksymalnej 300 kilowatów przy momencie obrotowym 1800 obrotów na minutę. Standardowa przekładnia to manualna TATRA 10TS210, opcjonalnie można zamontować półautomatyczną Norgren.

Przedstawiciele Tatra Trucks twierdzą, że podwozie tego typu oferuje lepszą mobilność w wymagającym terenie. Na jednym baku paliwa może przejechać do 600 kilometrów i porusza się z prędkością 85 kilometrów na godzinę. Pojazd ma dodatkową jednostkę zasilania o mocy 30 kilowatów z silnikiem Lombardini 11LD626-3. Połowa mocy generowanej przez APU jest wykorzystywana do układu hydraulicznego, podczas gdy reszta zasila akumulatory pojazdu.

Haubica może prowadzić ogień pośredni na odległość od 5 do 41 kilometrów, strzelając amunicją o rozszerzonym zasięgu, i bezpośredni, używając integralnej głowicy z kamerą telewizyjną, termalną i dalmierzem laserowym. Na pokładzie 24 pociski, z czego 12 w podręcznym magazynie w nadwoziu, zaś kolejnych 12 w automacie ładowania. System ładowania zaadaptowany ze słowackiej Zuzany 2. Szybkostrzelność jest zmienna i zależy od używanego trybu. W przypadku automatycznego jest to 5 pocisków w pierwszej minucie, 13 pocisków w 3 minuty; w trybie manualnym – 2 strzały na minutę.

Prezentacja nowej Evy może mieć związek z decyzją holdingu Czechoslovak Group (CSG) o tym, że nie będzie modernizacji haubic Dana kalibru 152 milimetry. Informacje potwierdziło ministerstwo obrony, dając jednocześnie sygnał, że nowy czeski system artyleryjski powstanie w którymś z państw NATO.

Zobacz też: Czesi wstrzymali przetarg na śmigłowce

(janes.com)

Konštrukta Defence