Jednym z głównych celów rozwoju śmigłowców Tiger jest uzbrojenie go w pocisk kierowany nowego typu. Dzięki modułowej budowie pocisk European Modular Missile (EMM) znajdzie zastosowanie zarówno podczas konfliktów o niskiej intensywności, jak i w czasie wojny nieograniczonej.

EMM został opracowany przez MBDA zgodnie z filozofią „jeden pocisk do wszystkich zastosowań”. Dlatego będzie mógł atakować cele znajdujące się i bardzo blisko, i na dystansie ponad dziesięciu kilometrów. Ponadto będzie interoperacyjny z innymi systemami pokładowymi, będzie miał wymienną głowicę elektrooptyczną lub na podczerwień i łącze do dwukierunkowego przesyłu danych. Dodatkowo będzie miał możliwość namierzenia celu po odpaleniu i odbierania komend bez widoczności wzrokowej oraz wielozadaniową głowicę bojową. Będzie można również wykorzystać pocisk w trybie „odpal i zapomnij”.

Konstrukcja EMM bazuje na komponentach niemieckiego pocisku przeciwpancernego PARS 3 LR i francuskiego pocisku MMP. Tym samym pocisk jest kolejnym elementem coraz większej integracji przemysłów obronnych obu państw.

Zobacz też: Brimstone’y opcją dla Tigerów

(Military Technology ILA Berlin Official Show Daily Day 3)

Maciej Hypś, Konflikty.pl